Bystrzyk Ozdobny Bystrzyki Ozdobne

Bystrzyk Hyphessobrycon Ornatus, pochodzenie Gujana i część dorzecza dolnej Amazonki, odmiana ozdobny.

Spis treści:
Wygląd, Długość, Cechy płciowe, Charakter, Akwarium, Woda, Pokarm, Rozmnażanie

Wygląd - Bystrzyk Ozdobny

boki ciała jasnobrunatno oliwkowe, w dobrych warunkach o krwistoczerwonym odcieniu, ma brzuch ze srebrzystym połyskiem. Płetwa grzbietowa samca wydłużona, u podstawy czerwona, w dalszej części czarna; samicy - zaokrąglona, z czarną plamą pośrodku i białym przednim brzegiem. Płetwa ogonowa zółto szara, z dwoma czerwonymi plamami; płetwy brzuszne i odbytowa żółto-szare, z przodu nieco przyczernione i z białymi zakończeniami. Płetwy piersiowe i tłuszczowa bezbarwne.

Długość - Bystrzyk Ozdobny

w akwariach do 4,5 cm.

Cechy płciowe - Bystrzyk Ozdobny

Bystrzyk ozdobny samiec zwykle nieco większy, o wydatniejszej i inaczej ubarwionej płetwie grzbietowej.

Charakter - Bystrzyk Ozdobny

jak neon innesa.

Akwarium - Bystrzyk Ozdobny

jak neon innesa.

Woda - Bystrzyk Ozdobny

jak bystrzyki pięknopłetwe.

Pokarm - Bystrzyk Ozdobny

jak zwinnik costello

Rozmnażanie - Bystrzyk Ozdobny

dość trudne z powodu kłopotów z dobraniem właściwej pary. Generalnie dobór tarlaków przeprowadzamy w podobny sposób, jak u zwinnika nadobnego, z tym że samce bystrzyka ozdobnego można odławiać siatką.

Najlepiej do rozrodu nadają się dopiero co dojrzałe płciowo, nie całkowicie jeszcze wyrośnięte ryby. Akwarium tarliskowe powinno być urządzone i ustawione w podobny sposób, jak w przypadku zwinnika Costello. Wskazane jest jednak, aby miało ponad 50 cm długości, przy ilości wody co najmniej 20 I i jej poziomie 15 cm.

Woda w akwarium tarliskowym powinna mieć twardość ogólną 4-6°n, twardość węglanową równą zero, pH 6,8-7,0. Temperatura 26-28°C, niezbędny jest dodatek garbników. Tarlaki przenosimy do akwarium tarliskowego wieczorem. Tarło następuje często dopiero na trzeci, czwarty lub piąty dzień. Ryb dorosłych w akwarium tarliskowym nie karmimy.

Ikra jest czerwonobrązowa. Po tarle tarlaki wyławiamy zdezynfekowaną wrzątkiem siatką, a akwarium zaciemniamy. Wychów narybku jest podobny, jak u neona Innesa. Młode ciemnej plamy na boku tułowia. Ich stanowisko systematyczne nie jest jasne.

Nie wiadomo, czy bystrzyk reprezentuje pokrewne bystrzykowi barwnemu południowoamerykańskiemu gatunki: H. serpae, H. minor, H. georgettae, czy też są hodowlanymi formami bystrzyka krwistego, czy tez mieszańcami. Warunki ich hodowli i rozmnażania są takie same, jak bystrzyka barwnego.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/barwieniec-czerwony.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/barwieniec-czarny.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/271.html

Popularne posty z tego bloga

Platka ryba akwariowa ładna i niekłopotliwa