Chemia wody czyli woda odpowiednia do akwarium

Jako świeży akwarysta musisz zrozumieć znaczenie chemii wody i jaka woda do akwarium jest odpowiednia, może to na pierwszy rzut oka zniechęcać do akwarystyki. Można by pomyśleć, że wszystko co potrzebne do hodowania ryb to czysta woda, pokarm i czasem trzeba je podleczyć, a tu nagle napotykasz wiele nieznanych nazw i procesów, których nie rozumiesz. Dobrą wiadomością jest to, że naprawdę nie jest to tak skomplikowane jak się z tym zapoznasz. Co więcej, jeżeli zrozumiesz prawo chemii wody, to będziesz miał znacznie zdrowsze, szczęśliwe ryby, o które będziesz mógł łatwiej zadbać pod każdym względem.

Cykl azotowy
Jak wszystkie zwierzęta ryby akwariowe produkują odpady (odchody). Zawierają one amoniak, które w zamkniętym środowisku akwarium, mogą stać się toksyczne. Można to sobie wyobrazić jak życie w wodzie pełnej odpadów, a zrozumiesz jak stresujące jest to dla ryb, jakie jest ryzyko zachorowania ryb. Na szczęście są bakterie, które rozkładają amoniak. W celu zaopatrzenia się w klonię ich w nowym akwarium, dobrym pomysłem jest aby dodać trochę mokrego żwiru, ze zdrowego akwarium znajomego. Następnie należy dać kolonii co najmniej 2 tygodnie, aby mogły dobrze się zaaklimatyzować, przed rozpoczęciem dodawania ryb do akwarium, ryby powinny wprowadzane powoli stopniowo co kilka dni, aby dać czas ekosystemowi na dostosowanie się.

Obniżanie amoniaku nie jest jedynym procesem. Bakterie zamieniają amoniak do azotynów a inne baterie azotyny do azotanów. Zbyt wiele azotanów może być szkodliwe dla ryb i mogą powodować tworzenie się toksycznych glonów. Wysoki poziom azotanów może być być problematyczny, ale łatwo można sobie z nim poradzić poprzez dodanie roślin do akwarium. Rośliny absorbują azotany i urosną, dostarczając dodatkowego jedzenia i schronienia dla ryb. W ten sposób będą, również pomagać utrzymać stabilne pH wody.

pH
pH jest miarą kwasowości wody w zbiorniku. Różne gatunki ryb preferują różną poziom kwasowości wody. Jest to bardzo ważne przy określeniu, które ryby można trzymać, aby zapewnić im odpowiednie środowisko, w którym będą mogły żyć zdrowo. Gwałtowne zmiany pH mogą powodować wstrząsy, które mogą być śmiertelne. To jest coś, czemu powinniśmy poświęcić szczególną uwagę, powinniśmy być szczególnie ostrożni przy wprowadzaniu nowych ryb, podczas częściowej podmiany wody.

Równowaga jonów soli w wodzie jest ważna, zmniejsza ryzyko nagłych zmian pH. Z tego powodu nigdy nie należy używać wody destylowanej, ponieważ nie zawiera żadnych soli. Woda z kranu jest dużo lepszy wyborem, ale należy ją potraktować odżywką do usuwania chloru, fluoru i metali ciężkich, dostępna jest w sklepie zoologicznym. Nigdy nie umieszczaj ryb w wodzie z kranu od razu, wiele osób opowiada anegdoty o rybach, które przeżyły, jest to bardzo stresujące dla nich, jak wylanie sobie kwasu na skórę, to może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych.

czyli woda odpowiednia do akwarium twojego
Zasolenie
Różne gatunki ryb preferują różny poziom zasolenia, nawet w akwarium słodkowodnym, więc upewnij się, że znasz potrzeby poszczególnych gatunków. Czasem może zdarzyć się, że trzeba podnieść tymczasowo zasolenie, jeżeli w akwarium znajdują się pewne typy pasożytów np. białe miejsca, wile pasożytów nie toleruje soli w ogóle.

Zestawy testowe
Większość sklepów akwarystycznych, posiada w sprzedaży testy, które są bardzo proste w użyciu. Można je bardzo łatwo kupić przez internet. Zestawem takim można sprawdzić wodę w zbiorniku raz w tygodniu, aby upewnić się, że amoniaki, azotyny i azotany oraz pH i zasolenie są na odpowiednim poziomie, jeżeli nie można podjąć wtedy działania tak jak zmienić filtracje odpowiednio. Zrozumienie chemii wody to ważna sprawa, dość łatwo jest śledzić co dzieje się w ekosystemie twojego akwarium. Jest to dość proste do zrobienia, nie zajmuje wiele czasu, a może znacznie poprawić twój sukces. Twoje ryby będą Ci wdzięczni za to.


Piękne egzotyczne tropikalne ryby akwariowe