Wywłócznik brazylijski - (Myriophyllum aquaticum)

Rozprzestrzeniona ta roślina akwariowa jest w Ameryce Południowej w Brazylii i w południowych stanach USA. Obrasta bagna, mokradła i rozlewiska w charakterze rośliny błotnej i wodnej.Roślina akwariowa Wywłócznik brazylijski - (Myriophyllum aquaticum)
Wiązkowy układ korzeniowy buduje cienkie, drobne korzenie. Tworzy długie do 1 m łodygi, koliste w przekroju, wzgląenie grube na jakich w okółkach przytwierdzone są liście. W okółkach jest 4-6 liści, które są pierzaste, chude. Ich boczne ramienia maja do 1 cm długości. Są one pigmentu jasno zielonego. Pędy rosną do powierzchni wody konstruują popielato-zielone liście powietrzne, które są z zasady krótsze i grubsze. Podwodne liście, są nad wyraz drażliwe na liczebność światła, z nastąpieniem ciemności zakrywają się a rano rozwijają. Ustrój korzeniowy może produkować liczną ilość pędów, za asystą których roślina się rozmnaża. Forma ta generuje osobno rośliny żeńskie i oddzielnie rośliny męskie. Rośliny żeńskie hodowane są w akwarium już od dawna, tymczasem męskie wpasowano do akwarystyki w 1989 roku pod błędną terminologią Myriophyllum elatinoides.

Temperatura 15 – 25°C
pH 6.0 – 7.5
Wysokość 40 – 60 cm
Tempo wzrostu - średnie do szybkiego
Minimalna pojemność akwarium - 100 litrów

Przy uprawie wywłócznika brazylijskiego owego gatunku żądane jest rozproszone lecz intensywne oświetlenie. Woda winna posiadać temperaturę 25-30°C latem i 15-20°C zima, klarowna cyklicznie podmieniana. Odczyn wody zdoła być obojętny lub słabo alkaiczny pH 7-8, o twardości do około 16°N.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2011/10/akwarystyka-piec-powodow-posiadania.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2011/09/jak-utrzymac-czyste-i-zdrowe-akwarium.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2011/04/urzadzanie-akwarium.html

Rozmnaża się na ogół wegetatywnie poprzez sadzonkowanie uciętych części pędów. W kwesti podłoża nie kładzie żadnych charakterystycznych żądań. Starczy czysty piasek bądź żwirek. Nad wyraz odpowiednio rozrastają się również eksponaty nie przymocowane do podłoża, które wówczas po pewnym okresie wypuszczają korzenie.