Jak utrzymać czyste i zdrowe akwarium słodkowodne

Do obowiązków posiadacz akwarium należy właściwie monitorowanie jakość wody, która jest obecna w akwarium. Niemal każdy problem związany z akwarium z powodzeniem może być wykryty i przechwycony zanim przekształci się w większy problem poprzez regularne i dokładne monitorowanie wody. Najlepszym sposobem osiągnięcia tego celu jest użycie testów akwarystycznych.

Metody interpretacji danych stanu wody w akwarium
Zestawy do testów, można użyć jednej z trzech metod do wyświetlania wyników badań wody. Najczęściej stosowaną metodą jest metoda porównania kolorów. Przychodzą nam z pomocą paski z końcówką, którą są zanurza w wodzie i pokazują nam odczyn, pasek zmienia kolor w zależności od stanu w wody. Kolor ten następnie porównujemy z kartą kolorów w celu analizy i interpretacji wyników.

Inną metodą interpretacji danych testów jest metodą miareczkowania. To wymaga, aby nabrać określoną ilość wody z akwarium i dodać odczynu chemicznego testu kropli po kropli. Liczba kropel która zainicjuje określoną zmianę koloru wskazuje na wyniki testu.

Bardziej nowoczesne metody odczytu pomiarów badania wody są za pomocą cyfrowych monitorów. Urządzenia te pokazują odczyt z czujników umieszczonych w akwarium i wyświetlają je na ekranie. Niektóre z tych urządzeń mogą nawet być dołączone do zaawansowanych systemów filtracji wody, które mogą wprowadzić niezbędne zmiany do wody w celu osiągnięcia optymalnych warunkach.

Co dokładnie robią dla nas testy?
Istnieją różne rodzaje zestawów testów, z których każdy zdolny jest do wykrywania różnych nieprawidłowości w akwarium stanu wody. Najważniejsze z nich to zestawy testowe przeznaczone do badania poziomu amoniaku, azotynów, azotanów, pH i chloru.

Testy te do akwarium można kupić pojedynczo lub jako testy ogólny.

Amoniaku i azotynów poziom w akwarium powinien wynosić 0. Podwyższony poziom jest jednym z wiodących zabójców ryby akwariowe nie tolerują tego. Jeśli wysokie poziomy są wykrywane natychmiast, 25% do 50% wody powinno być podmienione i należy powtórzyć badanie. Procedura ta powinna być wykonane tyle razy, ile jest konieczne do odczytu 0.

Poziom azotanów powinny być bliski zeru, jak to możliwe, ale dopuszczalne poziomy obejmują poniżej 20 ppm.

Poziom pH, które jest najlepszy dla Twojego akwarium zależy od gatunku znajdujących się w akwarium. Ponieważ w większość akwariów jest wiele gatunków, w zakresie pH od 5.5 do 7.0 jest najlepszy.

Chlor jest obecny w większości miejskich wodociągów i kranu. Chlor może być bardzo toksyczny dla ryb i może spowodować śmierć. Jeśli używasz takiej wody do akwarium musi być badana w celu upewnienia się, że nie zawiera chloru. Najlepszym sposobem, aby usunąć chlor z wody wodociągowej jest napowietrzenie jej przez 24 do 48 godzin przed dodaniem do akwarium. Oczywiście, nawet wtedy, napowietrzona woda powinna być testowane na zawartość chloru, przed wprowadzeniem jej do akwarium.

Częstotliwość badań wody
W ustabilizowanym akwarium, ten zestaw testów powinien być używany co najmniej raz w tygodniu. Częstotliwość ta powinna być zwiększona w nowym akwarium lub gdy nowe okazy są dodawane do zbiornika. Podobnie, gdy urządzenie do filtrowania zmieniłeś lub jest podejrzenie choroby wśród populacji ryb, woda powinna być badana natychmiast. Nagłe zmiany w kolorze lub jasności wody również wymagają natychmiastowych testów.

Krótko mówiąc, najlepszym sposobem na zapewnienie zdrowej populacji ryb i utrzymania akwarium jest regularne badanie wody. Upewnij się że, masz pod ręką zawsze testy do wody w akwarium.

Urządzanie akwarium