Jak transportować

Większość artykułów akwarystycznych na temat ryb akwariowych radzi jak hodować je w idealnym środowisku. Ale prędzej czy później będziesz musiał przewieźć swoje ryby akwariowe, i to nie w idealnym środowisku. Ważne jest, aby wiedzieć co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko niebezpieczeństwa.

Ryby akwariowe jak transportować
Istnieje kilka powodów, dla których ryby akwarystyczne będą musiały być przeniesione:
  • Musisz je przewieźć ze sklepu akwarystycznego gdzie ja kupiłeś do domu.
  • Przeprowadzasz się i musisz zabrać ryby akwariowe ze sobą.
  • Handlujesz swoimi rybami, albo oddajesz swoje ryby akwariowe.
  • Jesteś wystawcą pokazujesz swoje ryby akwariowe na pokazach.
  • Zabierasz ryby akwariowe do innego akwarysty w celach rozmnożenia.

Nie które sklepy akwarystyczne są wstanie przywieźć nam ryby akwariowe do domu. Jeżeli sami przywozimy ryby akwarystyczne, musimy starannie zaplanować podróż, żeby jak najbardziej zminimalizować czas w jakim ryby będą transportowane, aby ich podróż była jak najbardziej bez stresowa.

Pojemniki transportowe a ryby akwariowe
Idealnym sposobem na przewóz ryb, i jedynym sposobem, aby to zrobić jeżeli podróż jest długa, są specjalne zbiornik do przewozu ryb. Są to pojemniki metalowe z zaworami, którymi możemy podawać tlen z butli. Mogą być dość kosztowne, ale będą one utrzymywać ryby akwariowe w dobrej kondycji minimalizując stres.

Jeżeli będziesz przewoził rybki akwariowe na krótkiej odległości, zmieścisz się w czasie przejazdu w godzinie czasu, najlepiej użyć jest plastikowego worka. Nie używaj do tego worka, reklamówki z supermarketu, są słabej wytrzymałości i mogę wydzielać toksyny do wody. Pobliski sklep akwarystyczny zapewni nam odpowiednie worki do transportu podczas zakupu ryb do akwarium. Woreczek powinien być wypełniony w połowie wodą, a górna część powinna być napompowana powietrzem lub najlepiej czystym tlenem. Pozwoli to rybom prawidłowo oddychać podczas drogi. Pamiętajmy że ryby akwarystyczne transportowane w cieplejszej wodzie mają w niej mniej tlenu, więc dążmy do tego żeby zredukować czas podróży do domu.

Nigdy nie rzucaj worka z rybami akwariowymi na tylne siedzenie samochodu, w najgorszym wypadku powinien być ktoś z Tobą i trzymać je w pozycji pionowej. Najlepszym sposobem transportu ryb akwarystycznych jest zbudowanie z kawałków styropianu pudełka. To zapewni bezpieczeństwo i izolację, pomagając w utrzymaniu stałej temperatury wody.

Mimo że pojemnik plastikowy lub metalowy do transportu ryb akwariowych, wygląda na lepszy pomysł niż worek, bo jest bardziej trwały, to nie jest tak do końca, ponieważ ryby akwariowe przerażone, przestraszone mogą się zranić uderzając w twarde ścianki pojemnika.

Minimalizacja stresu ryb akwariowych
Istnieje wiele rzeczy które można zrobić, żeby zminimalizować stres ryb akwariowych podczas przewożenia. To nie jest kwestią żeby było im miło, może to mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia.

Przerażone ryby akwariowe przejawiają tendencję do nadmiernego wydalania moczu, amoniak gromadzi się w pojemniku do przewozu, ryby mogą zatruć się nim. Możemy zmniejszyć ryzyko tego przez dodanie specjalnego środka przeciw amoniakowi. Należy również dodać lek przeciw bakteryjny w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia, związanego ze stresem urazami podczas transportu.

Ryby akwariowe jak większość zwierząt są na ogół spokojniejsze podczas transportu w ciemnościach, więc jeżeli używasz przezroczystego worka, użyj czegoś żeby przykryć ryby akwariowe w worku. Podczas kontroli czy z rybami wszystko w porządku, staraj się spoglądać z boku na nie, nie bezpośrednio z góry i z dołu ponieważ drapieżniki atakują je w ten sposób, i ryby będą wtedy bardziej nerwowe.

Upewnij się że masz odpowiednią wiedzę na temat ryb które będziesz przewoził. Nie które ryby akwariowe jak neony, są to ryby akwariowe towarzyskie z natury, i czują się znacznie bezpieczniej w grupie. Nie które gatunki mogą stać się agresywne gdy się je przewozimy w małych pojemnikach i mogą poranić się na wzajem, więc takie ryby lepiej przewozić osobno.

Akwarystyka i przewożenie ryb akwariowych może wydawać się koszmarem, ale starannie zaplanowane i przemyślane przewożenie ich nie przysporzy nam problemów.

Zakładanie akwarium od początku