Bezpieczeństwo akwarium

Artykuły akwarystyczne tytuł "Ryby akwariowe i bezpieczeństwo akwarium". Jedną z najważniejszych rzeczy jaką musimy rozważyć, kiedy hodujemy ryby akwariowe jest zabezpieczenie akwarium jak i zdrowia i dobrego samopoczucia ryb w akwarium, to zależy od zadbanego środowiska w akwarium. Oto kilka rzeczy do przemyślenia.

Ryby akwariowe w akwarium szklanym lub akrylowym
Ryby akwariowe i bezpieczeństwo akwarium
Akwarium jakie oferuje nam sklep akwarystyczny przeważnie wykonane jest ze szkła albo akrylu. Akwarium szklane wybierane jest przeważnie przez doświadczonych akwarystów. Jednak takie akwarium może mieć kilka wad w kategorii bezpieczeństwa. Akwarium szklane jest cięższe i jest zawsze większe ryzyko złamania akwarium lub pęknięcia. Takie akwarium ma za zwyczaj połączone krawędzie przez silikon, który gwarantuje mniejsze bezpieczeństwo uszkodzenia niż struktura akwarium akrylowe. Akwarium szklane jest znacznie tańsze niż akrylowe i dają w pełni swobodny dostęp do zbiornika w którym hodujemy ryby akwarystyczne.

Akwarium akrylowe z drugiej strony jest mocniejsze i lżejsze, ponieważ rozpuszczalnik jest użyty by spoić krawędzie akwarium, zapewnia znacznie mocniejsze łączenie niż silikon w szklanym akwarium. Jednak należy pamiętać że akwaria akrylowe łatwo jet zarysować i nie są w pełni dostępne z góry, dostęp do ryb i wody jest zapewniony przez małe otwory w górnej części akwarium, co stawia nas przed zagrożeniem w czasie czyszczenia i wyławiania ryb z akwarium.

Pokrywa akwarium
Istotną rzeczą jest, żeby akwarium było dobrze zakryte, żeby rybki akwariowe nie wyskoczyły z akwarium. To również pomaga uniemożliwić niebezpiecznym przedmiotom wpadanie do akwarium przypadkiem. Ponadto również przyczynia się do zmniejszenia parowania i zapewnia stabilną pozycję zamocowania oświetlenia akwarium. Większość nakryć akwarium wykonane jest ze szkła, są również zawieszane nad powierzchnią akwarium, również pokrywy wykonane są z plastiku. Dobre pokrywy są z tworzywa sztucznego które są gotowe i pasują do rozmiaru naszego akwarium.

Akwarium stojak, podstawa
Jest to bardzo ważna rzecz dla bezpieczeństwa naszego akwarium. Biorąc pod uwagę znaczną ilość wody, podłoże, należy starannie dobrać podstawę pod akwarium, aby była w stanie utrzymać ciężar napełnionego akwarium wodą. W asortymencie stojaków dostępne są wykonane z drewna i żelaza, ten ostatni jest mocniejszy ale z czasem rdzewieje. Warto zainwestować więc w odpowiednio mocną podstawę akwarium, żeby ciężar akwarium nie zniszczył jej, jeśli zbiornik by spadł, konsekwencje mogę być fatalne, zarówno dla twoich ryb jak i podłogi.

Miejsce dla akwarium
Może się to wydać oczywiste, ale nie ustawiaj akwarium w miejscu w którym różne przedmioty mogą spaść na akwarium i je rozbić. Upewnij się również że podstawa akwarium stoi na równej płaskiej powierzchni, w przeciwnym razie mogą się pojawić pęknięcia po napełnieniu akwarium wodą. Należy unikać ustawiania akwarium w obszarach dużego ruch domowników, tak jak np. przedpokój, ponadto ktoś może uderzyć czymś twardym w akwarium albo może się potknąć i upaść na nie. Dobrym pomysłem jest omijanie miejsc padania bezpośredniego światła słonecznego na akwarium.

Bezpieczeństwo elektryczne w akwarium
Również pozornie oczywistym faktem jest, że woda i energia elektryczna jest bardzo nie bezpiecznym połączeniem. Jednak akwarysta musi korzystać z rożnych urządzeń elektrycznych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania akwarium, takich jak grzałka do akwarium, oświetlenie akwarium, filtr do akwarium. A wypadek może się zdarzyć, jeśli środki ostrożności nie są przestrzegane. Na przykład dobrym pomysłem jest aby przewód z jakiegoś urządzenia, zwisał w kształcie pętli, wygląda to tak że kabel opada poniżej gniazdka zasilania a następnie idzie do góry. Jeśli więc będzie jakiś przeciek wody, będzie spływać po przewodzie w dół do najniższego punktu a nie bezpośrednio do gniazdka elektrycznego.

Inne środki ostrożności obejmują: upewnij się że urządzenia jakie używasz są specjalnie przeznaczone do pracy w akwarium. Używaj listwy zasilającej z wbudowanym wyłącznikiem, wyłącz wszystkie urządzenia przy pracy wokół akwarium. Regularnie kontroluj urządzenia i nie wahaj się wymienić uszkodzonych urządzeń.

Na koniec grzałka do akwarium, ryby akwarystyczne wymagają ją do życia, może być również zagrożeniem. Grzałki do akwarium są wykonane zwykle z elementu grzejnego i termostatu, elementy te mieszczą się w szklanej rurce. Oznacza to że energia elektryczny zasilająca grzałkę do akwarium, oddzielona jest od wody w akwarium przez cienką warstwę szkła. Tak więc uważaj podczas prac wykonywanych w akwarium, żeby nie stłuc lub uszkodzić grzałki, jeżeli pęknie lub będzie uszkodzona istnieje duże ryzyko, że ty i twoje ryby akwariowe mogą zostać porażone. Najlepiej wyłączyć grzałkę i odczekać około 15 minut żeby ostygła, przed rozpoczęciem prac w akwarium.

Akwarystyka - przestrzegając kilka elementów środków ostrożności, można się zrelaksować i cieszyć się akwarium, wiedząc że jest bezpieczne.

Ryby akwariowe jak transportować