Jakość wody w akwarium

Jeżeli chcemy hodować ryby w akwarium z powodzeniem w domu, ważnym czynnikiem jest żeby mieć wodę w akwarium dobrej jakości. Akwarystyka jest dla każdego, lecz wielu początkujących akwarystów uważa, że woda jest po prostu wodą w akwarium, ponieważ każda wygląda tak samo. W rzeczywistości różnią się bardzo. Zrozumienie jak i dlaczego pomoże Ci utrzymać akwarium w znacznie lepszym stanie.

Wrażliwość ryb, roślin i bezkręgowców w akwarium na jakość wody jest różna. Nie które są bardzo odporne i mogą sobie poradzić z całkiem sporym zanieczyszczeniem.

Ale nawet najbardziej delikatne ryby akwariowe nie powinny zachorować tak często jak to robią ze względu na złe warunki panujące w akwarium. Dobra jakość wody wymaga stałej kontroli, więc pomyśl o tym podczas konfiguracji sprzętu do akwarium i wyboru ryb. Nie kupuj delikatnych ryb, jeżeli nie będziesz mógł dokonywać częstej kontroli, czystości i ogólnie dbać o akwarium (nie mówię tu o totalnym zaniedbaniu w najgorszym przypadku pielęgnacja akwarium raz w tygodniu).

Naturalne zanieczyszczenia akwarium
Nie ważne jak czysta, jak dobrej jakości jest woda przeznaczona do hodowania ryb w akwarium, z czasem stanie się ona zanieczyszczona. To dlatego że ryby akwariowe produkują odpady, tak jak ludzie. Będą one gromadzić się w wodzie, dzięki temu nie przyjemnie pachnie i staje się trująca, przez wzrost poziomu amoniaku w akwarium. Naturalny cykl biochemiczny w akwarium ustabilizowanym, będzie rozdzielać je na związki mniej problematyczne, ale czasami ten cykl może zostać przeciążony. Jeśli akwarium jest przerybione, jeśli masz z mało roślin lub zbyt dużo złych glonów, ekosystem akwarium może stracić równowagę, co powoduje niebezpieczne zanieczyszczenia. To może spowodować wystąpienie chorób u ryb, może je to zabić.

Naturalne zanieczyszczenia można skutecznie usunąć za pomocą filtracji. W twoim akwarium będziesz mógł hodować więcej ryb w dobrej kondycji, jeśli masz bardzo skuteczny system filtrów w akwarium, lecz filtr należy czyścić od czasu do czasu wodą z podmianki, więc należy wybrać odpowiedni filtr dla potrzeb twojego akwarium, najlepiej wydajniejszy niż do pojemności twojego akwarium. Należy również być przygotowanym do czyszczenia akwarium ręcznie co tydzień bądź co dwa tygodnie, zeskrobywać glony z szyb, podmienić wodę z czyszczeniem dna, to ostanie jest szczególnie ważne, jeśli masz filtr pod żwirowy, ponieważ cząstki odpadów zasysane są w dół żwiru i niektóre mogą utknąć, mogą przysparzać problemów gnijąc.

Podmiana wody w akwarium
Większość akwarystów regularnie wymienia wodę w akwarium. Nigdy nie powinieneś wymieniać całej wody od razu, ponieważ to zabije pożyteczne bakterie, które podtrzymują w odpowiednim stanie ekosystem twojego akwarium, a także narażasz swoje ryby akwariowe na ryzyku wstrząs z powodu zmian chemicznych w wodzie. Podstawową zasadą jest aby podmieniać około jednej piątej wody w akwarium na tydzień. Jeżeli masz w akwarium delikatne ryby dolewaj wodę powoli, aby zredukować ryzyko wstrząsu.

Ucząc się jak opiekować się akwarium, sprawi to że zastanowisz się poważnie nad jakością wody która płynie z twojego kranu. Nigdy nie należy wpuszczać ryb do świeżej wody, zwykle zawiera chlor, czasami silniejsze ryby akwariowe mogę przetrwać, lecz to przysporzy im wiele bólu i stresu. Jeżeli chcemy dodać świeżą wodę musi przynajmniej postać z godzinę, i użyć środków do uzdatniana wody kupionych w sklepach akwarystycznych, przed dodaniem do akwarium.

Jakie inne zanieczyszczenie mogą znajdywać się w wodzie z kranu. Do najczęstszych należą metale ciężkie. Jest to szczególnym problemem jeśli mamy stare rury z ołowiu. Jest kilka środków, które można zdobyć, które wiążą elementy toksyczne i utrzymują w bezpieczeństwie ryby.

Obserwując wodę w akwarium nie zawsze od razu dojrzymy problem, aż do czasu kiedy zaczną się problemy. Ale podejmując wysiłek aby zapewnić odpowiedniej jakości wodę w akwarium, monitorując jej jakość, przyczyni się to od utrzymania szczęśliwych i zdrowych ryb.

Ryby akwariowe i bezpieczeństwo akwarium