Plaga ślimaków w akwarium z rybami akwariowymi

Nie ważne jak bardzo starannie dbasz o swoje akwarium i ryby akwariowe, w pewnym momencie możesz być zaskoczony przez plagę ślimaków w twoim akwarium. Ślimaki do akwarium są najczęściej sprowadzane na roślinach, w postaci ślimaka lub jaj umieszczonych na roślinach, zdarzają się przypadki że są sprowadzane z nowo zakupionymi rybami. Ponieważ są one w stanie samodzielnie się zapładniać to wystarczy tylko jeden mały ślimak żeby rozpocząć plagę w akwarium gdzie hodujemy rybki akwariowe. Rozmnażają się bardzo szybko i wkrótce mogą zaatakować środowisko w akwarium. Więc jak można się ich pozbyć?

Ryby akwariowe - Plaga ślimaków w akwarium z rybami akwariowymi
Ślimaki dobrze rozwijają się w jaskrawo oświetlonych akwariach, gdzie jest dużo glonów potrzebnych im do życia, utrzymywanie akwarium w należytej czystości jest dobrym pomysłem. Jedzą również rośliny akwariowe, lecz ich ulubionym przysmakiem są resztki pokarmu podawanego rybom akwariowym. Zmniejszenie ilości podawanego pokarmu dla ryb może spowolnić wzrost populacji ślimaków, może również przyczynić się do zmniejszenia problemów bilansu wodnego, posiadanie wielu ślimaków może to powodować.

Fizyczna metoda zwalczania ślimaków
W krajach gdzie ślimaki ogrodowe są popularną przekąską, są one łapane w taki sposób, że przekręcają filiżankę lub talerzyk do góry dnem kładą trochę sałaty pod nim i umieszczają na trawniku nocą. Możesz użyć podobnego podstępu na dnie akwarium. Użyj kubka z tworzywa sztucznego lub ceramicznego lub talerza, upewnij się że to dla ryb jest bezpieczne naczynie. Upewnij się że ryby akwariowe nie będą jadły z pod tego sałaty. Zostaw taki zestaw na noc a kiedy go wyjmiesz w godzinach rannych, przekonasz się że jest pokryty ślimakami.

Aby znacząco wpłynąć na ilość ślimaków w akwarium, musisz taki proces wykonać wielokrotnie, lecz nigdy nie będziesz wstanie złapać wszystkich ślimaków tym sposobem. Jednak ta technika pozwoli Ci utrzymać ilość ślimaków poniżej poziomu krytycznego i może pomóc w zmniejszeniu liczby przed zastosowaniem technik chemicznych lub biologicznych.

Metoda chemiczna zwalczania ślimaków
Najbardziej chemiczna metoda usuwania ślimaków obejmuje wykorzystanie siarczanu miedzi. Jest to jednak również trująca substancja dla naszych ryb akwariowych, choć większość ryb jest w stanie wytrzymać większe dawki. Ten sposób może być niezwykle niebezpieczny dla bezkręgowców hodowanych w akwarium jak krewetka i koral, ten środek nie powinien być stosowany jeśli mamy takich mieszkańców w akwarium.

Metoda biologiczna ryby akwariowe do zwalczania ślimaków
Najbardziej skutecznym sposobem usuwania ślimaków z akwarium jest, hodowanie ryb akwariowych które jedzą ślimaki. Większość gatunków ryb akwariowych z rodziny piskorzowatych, bocja jest tu dobrym przykładem. Mniejsze ślimaki są za zwyczaj naszym problemem, lecz bocja może go rozwiązać niezależnie od ich wielkość, jest ekspertem w usuwaniu ślimaków z muszli. Innymi zjadaczami ślimaków mogą być sumy banjo catfish i dorid catfish, bojownik, brzanki. Złote rybki nie raz próbują je jeść ale rzadko są w tym dobre. Bocje i sumy wszystkożerne są szczególnie dobry rozwiązaniem, ponieważ również jedzą glony które stanowią główną część diety ślimaka.

Jak uniknąć sprowadzania ślimaków do akwarium
Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie inwazji ślimaków jest w pierwszej kolejności spróbować uniknąć ich sprowadzenia do akwarium. Kiedy już raz miałeś doczynienia z plagą ślimaków, na pewno już nie chcesz tego więcej. Żeby zwiększyć szanse aby ślimaki nie dostały się do akwarium, dobrym pomysłem jest zanurzenie nowo zakupionych roślin w specjalnym roztworze, przed posadzeniem w akwarium. Oczywiście należy dokładnie wypłukać rośliny po dokonaniu tego zabiegu, żeby trucizna nie dostała się do akwarium. Przyczyni się to również do usunięcia martwych ślimaków z roślin.

Jaki kolwiek sposób wybierzesz to nie gwarantuje że ślimaki nie powrócą do akwarium, kilka ślimaków nie zaszkodzi akwarium, jeśli jesteś pracowitym akwarystą poradzisz sobie z nimi i nie ma powodu dla czego by miały stanowić trwały problem.

Ratowanie ryb akwariowych