Ratowanie ryb akwariowych

Nieważne jak dobrym jesteś akwarystą, jak dobrze dbasz o swoje akwarium, zawsze istnieje możliwość że coś pójdzie źle i będą zagrożone ryby akwariowe, przez to i całe środowisko w akwarium. Środki zapobiegawcze są najlepszym wyjściem w takiej sytuacji, ale kiedy jest już za późno na to, co można wtedy zrobić?

Jeśli woda w akwarium zaczęła ciemnieć, zaczęła brzydko pachnieć, lub jeśli ryby akwariowe zaczynają cierpieć na serię różnych chorób, na początku należy sprawdzić kilka podstawowych rzeczy które mogą być odpowiedzialne za destrukcję naszego ekosystemu w akwarium.

Musimy sprawdzić pH wody. Jeśli jest zbyt wysokie lub zbyt niskie dla gatunków ryb hodowanych w akwarium, możemy dodać specjalnego roztworu do wody, który można kupić w lokalnym sklepie akwarystycznym, może to być jednym z rozwiązań awaryjnych. Jeśli nie wiesz jakie pH potrzebują do życia twoje ryby akwariowe możesz przeczytać o tym w dziale ryby akwariowe opisy.

Zasolenie wody. Morskie rybki akwariowe wolą różne poziomy zasolenia wody w akwarium w zależności od gatunku. Często zasolenie zwiększa się z czasem, również w akwariach słodkowodnych. Jeżeli zasolenie wody jest zbyt wysokie, możemy podmienić jedną piątej wody w akwarium i powtórnie zbadać wodę. Zeskrobać z szyb akwarium osad słony odkładający się na linii wodnej i usuń go z akwarium.

Stężenie amoniaku w wodzie. Jeżeli jest niebezpiecznie wysokie, podmień jedną piątą wody w akwarium, do świeżej wody dodaj środek niwelujący chlor i upewnić się że pH i poziom zasolenia jest odpowiedni dla ryb akwariowych, możesz powtórzyć ten proces przez kolejne trzy dni.

Temperatury wody w akwarium. Upewnij się, że grzałka w akwarium działa prawidłowo i że utrzymuje odpowiednią temperaturę wody dla konkretnych gatunków ryb w akwarium przez nas hodowanych.

Karmienie ryb. Jeśli ryb wyglądają dobrze i nie są nie dożywione (tzw. żebra widoczne na skórze), zmniejsz ilość podawanego pokarmu, spróbuj dać im więcej substancji roślinnych w pokarmie, chyba że są to ryby akwariowe wyłącznie mięsożerne.

Przerybienie akwarium. Jeżeli jest po prostu zbyt wiele ryb w akwarium, będzie trzeba usunąć niektóre z nich, tak, aby inne ryby akwariowe mogły żyć bezpiecznie. Czasami sklepy akwarystyczne przyjmą nasze ryby w takie sytuacji. Nigdy nie wypuszczaj ryb z twojego akwarium do środowiska naturalnego.

Ewakuacja ryb z akwarium
Jeśli ekosystem twojego akwarium jest poważnie uszkodzony i ryby akwariowe nie są w stanie pozostać tam bezpiecznie, do czasu aż to naprawisz, przygotuj awaryjne akwarium na ten czas. Ureguluj pH wody w awaryjnym akwarium odpowiednim preparatem, i upewnij się że temperatura jest taka jak w głównym akwarium. Jeśli to możliwe, dodaj dużo roślin i kamieni (kupionych dla pewności w sklepie akwarystycznym) dla ryb do ukrycia się, spowoduje to zmniejszenie stresu. Nie przenoś żadnych roślin, skał lub ozdób ze starego akwarium - najlepiej pozbyć się tych rośliny i wszystko co można najlepiej wygotować, aby zabić organizmy powodujące choroby.

Woda w akwarium awaryjnym powinna być często zmieniana. Należy specjalnie nie przekarmić w tym akwarium ryb.

Powrót ryb do zdrowia
Jeżeli ryby akwariowe cierpią na kilka chorób na raz z powodu niegroźnych infekcji związanych ze stresem, najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić zazwyczaj to pomóc ich układom immunologicznym przemóc chorobę naturalną drogą. Niewielkie zwiększenie zasolenia zbiornika awaryjnego często pomaga. Istnieje kilka zabiegów, które pomagają przywrócić uszkodzone błony śluzowe, ryby będą miały większe szanse na walkę z chorobą. Sterydy typu jak Melafix mogą być stosowane krótkoterminowo w leczeniu. Jeśli twoje ryby nie chcą jeść, spróbuj im podawać pokarmy płynne, żeby im ułatwić odżywianie. Bądź uważny, ale nie rób zamieszania wokół nich - one potrzebują spokoju, braku stresu w celu szybszego wyzdrowienia.

Często podczas problemów z akwarium reagujemy żywiołowo, możemy mieć uczucie że to koniec świata, ale jeśli zareagujemy w odpowiedni sposób jest możliwe opanowanie sytuacji. Musimy być zawsze oczytani i mieć wiedzą na temat ryb akwariowych które hodujemy w akwarium.

Żyworodne ryby akwariowe