Choroby ryb akwariowych

Choroba ryb akwarystycznych jest rzeczą, której każdy nawet dobry akwarysta bardzo boi się taka jest akwarystyka. Jednak nawet jeśli będziemy ciężko pracować dbać o akwarium zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że choroba pojawi się w akwarium i zrani lub zabije ryby akwariowe.

ryby akwariowe - Choroby ryb akwariowych
Jednak istnieje kilka podstawowych zasad które możemy przestrzegać aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zaistnienia choroby w akwarium. Choroby organizmów zawsze będą istnieć w akwarium, ale zdrowe ryby akwarystyczne posiadają zdolność trzymania ich na dystans, mają mocną odporność na nie.

Ogniska choroby zwykle występują wtedy kiedy ryby akwariowe w akwarium w którym żyją są zestresowane. Musimy monitorować jakość wody i upewnić się, że woda ma stałą temperaturę to pomoże zmniejszyć stres ryb w akwarium, musimy mieć odpowiednio oświetlone akwarium i musimy zapewnić dużo tlenu w wodzie dla wszystkich mieszkańców akwarium.

Należy również mieć świadomość że prześladowanie ryb może narazić ryby akwariowe na choroby, więc najlepiej zapewnić im miejsca do ukrycia w akwarium (korzenie, duże kamienie, rośliny itp.) i być gotowym do oddzielenia niezgodnych ryb do innego akwarium jeżeli będzie to konieczne. Nie przekarmiać ryb akwarystycznych, ponieważ niezjedzone jedzenie może stanowić pożywki dla organizmów chorobotwórczych, ale sprawdzaj czy ryb otrzymują wystarczająco dużo żywności. Jeśli ryba ma trudności z jedzeniem może stać się niedożywiona co również może powodować zagrożenie dla zdrowia (jedna ryba zarażona może być zagrożenie dla innych ryb w akwarium). Jeśli zajdzie taka konieczność ryb zarażone musimy przenieść do kwarantanny i dać im dodatkowe jedzenie aż odzyskają energię, musimy rybami opiekować się odpowiednio w głównym akwarium.

Rodzaje chorób ryb akwariowych
Większość ognisk chorób w akwariach słodkowodnych spowodowane są następująco:

Miejscowe infekcje bakteryjne - Należą do nich, wrzody, choroby oczu i skrzeli. Są one łatwe do wykrycia, ponieważ natychmiast powodują uszkodzenie ciała ryby akwariowej, mogą postępować szybko i wymagają natychmiastowego leczenia antybiotykiem. Należy pamiętać, że ranny ryb mogą być również wynikiem zastraszania, walk, prześladowania przez inne gatunki ryb akwariowych. Niektóre leki mogą pomóc w leczeniu niektórych rany.

Wewnętrzne zakażenia bakteryjne - Te choroby ryb mogą być trudne do wykrycia. Często jedyną zauważalną zmianą jest inne zachowanie ryb. Należy rozważyć możliwości jeśli ryby akwariowe stają się apatyczne, mogą ich organy puchnąć, czy też mogą umrzeć bez żadnych widocznych objawów. Jeśli tak jest, należy natychmiast interweniować, dodać do wody akwarium silnym antybiotyk.

Zakażenia grzybiczne - Wpływają na skórę i skrzela ryb, zwłaszcza po kontuzji i mogą pojawić się wtórne zakażenia w wyniku innej choroby. Antybiotyki mogą pomóc rybom do zwalczania grzybów w niektórych przypadkach, ale często najbardziej skutecznym leczeniem jest methylene blue, który może być używany do kąpieli lub jako systemu uzdatniania wody.

Pasożyty - bardzo rzadko są wystarczająco duże, aby można było je dostrzec, najczęściej są wykrywalne tylko poprzez zachowanie ryb np. przez otarcia, próbują usunąć je o kamienie. Niektóre rany skóry powodują cysty, tak zwane "białe plamy" chorobowe. Można je leczyć. Jednakże w przypadku pasożytów, które tworzą cysty, musisz środki dawkować ostrożnie, aby złapać je na etapie wolno pływającego ich cyklu życia.

Kwarantanna ryb akwariowych
Mimo iż czasami konieczne jest leczenia całego akwarium podczas ciężkiej epidemii choroby, to na ogół lepiej się leczy chore ryby oddzielnie w kwarantannowym akwarium. Pozwala to uniknąć narażania innych ryb na chemikalia, stres, nie trzeba martwić się o niektóre działania toksyczne dla roślin, oraz wszystkich bezkręgowców które mogą być w akwarium. Ponadto kwarantanna ryby akwarystycznych redukuje stres, któremu są poddawane. To oznacza że nie muszą walczyć o pokarm i są one bezpieczne od przemocy.

Akwarium do kwarantanny można skonfigurować szybko i łatwo za pomocą prostego filtru, trochę żwiru i wody z głównego zbiornika, i mała grzałka w miarę potrzeb. Jeśli ryba może sobie z tym poradzić, może to być dobry pomysł, aby obniżyć temperaturę wody w zbiorniku kwarantannowym, ryby powinny mieć więcej tlenu co spowalnia cykl życia organizmów choroby.

Choroby ryb mogą zdarzyć się nagle i może to być zniechęcające dla akwarysty, ale jeśli ją wykryjemy w odpowiednim czasie, dobrą wiadomością jest to, że najczęściej występujące chorób można skutecznie leczyć. Jak zawsze kluczem tu jest zwrócenie szczególnej uwagi na akwarium i ogólny stanu zdrowia i samopoczucia ryb.

Radzenie sobie z agresją pomiędzy rybami akwariowymi