Radzenie sobie z nękaniem pomiędzy rybami akwariowymi

Masz już w końcu skonfigurowane i dojrzałe akwarium, utrzymujesz odpowiednią temperaturę, rośliny rozrastają się i wodę pełną rozmaitych mieszkańców, i jesteś gotowy usiąść i cieszyć się wodnym mikro światem w akwarium. Ale co to jest? Jedne z ryb wydają się stale nękać innych, prześladują mniejsze ryby, nie pozwalając im dostać się do pokarmu, pływają i wykonują agresywne ruchy głową. Inne ryby w akwarium zaczynają wykazywać oznaki stresu, chowają się po kątach akwarium, niektóre nawet sporadycznie pływają na swoich terytorium - ale na pewno nie chcą walczyć. Witamy w świecie znęcania się ryb! Więc jak sobie z tym poradzić?

Dlaczego tak się dzieje?
Ryby mogą stać się agresywne z wielu powodów. Jednym z najczęstszych jest zachowanie terytorialne. Niektóre gatunki ryb mogą stać się bardzo zaborcze o niektóre obszary akwarium, szczególnie jeśli pilnują gniazda lub mają młode. W takich przypadkach, może być najlepiej po prostu zapewnić rybom wystarczająco dużo miejsca "jak w naturze". Generalnie jeśli masz ryby, które są w pobliżu lub mają tarło, lub nawet patrzą na młode, nie ufają innym rybom.

Zdarza się, że ryby mogą być po prostu terytorialne i tworzą niewidzialny obszar, który uważają za własny i zapobiegają przedostawaniu się ryb na ten obszar akwarium. Odpowiednia ilość miejsca jest bardzo istotnym czynnikiem w akwarium, na przykład większości ryb potrzeba ponad 10 litrów wody dla każdego osobnika aby pozostać w dobrym zdrowiu. Jeśli akwarium jest przerybione, rybki akwariowe czują się przepełnione, staną się bardziej terytorialne i ujrzymy u innych poddenerwowanie i zestresowanie, przez nękanie, zastraszanie, walki i prześladowanie słabszych ryb. Podczas karmienia ryb mogą też walczyć jeśli czują że nie ma odpowiedniej ilości pożywienia dla niech.

Niestety, czasami jak w ludzkim świecie, niektóre ryby po prostu nie lubią się nawzajem. W takich przypadkach, niestety jedynym rozwiązaniem może być stała separacji ryb.

Wielkość nie ma znaczenia
Jest to mylne przekonanie, że większe ryby będą terroryzować inne. Z pewnością wiele większych gatunków, takich jak pielęgnice, mogą stać się bardzo dominujące, ponieważ dojrzałe osobniki które osiągną pewien etap w którym, będą tylko tolerować ryb o podobnej wielkości lub większe od siebie. Ale spotyka się przypadki że mniejsze "ładniutkie rybki akwariowe" zastraszają inne ryb znacznie większe. Zdarza się to często w czasie hodowli, ale może też być to spowodowane osobowości danej ryby. Niestety, nawet przy najbardziej ostrożnym wyborze obsady akwarium, możemy nie być w stanie uzyskać wszystkich ryb które będą żył w harmonii ze sobą. Na przykład kolorowe prętniki (Dwarf Gourami), są zwykle dość spokojne i przyjazne, ale może to wszystko się zmienia w trakcie hodowli, w rzeczywistości ta mała rybka może stać się prześladowcom w akwarium, zwłaszcza jeśli zbudowały gniazdo i je chronią, mogą w tedy być atakowane i zastraszane inne ryb dwukrotnie większych rozmiarów. Większość gatunków Labiryntowych jak prętniki i bojowników objawiają to zachowanie w takich okolicznościach.

Upewnij się, że nie są to zaloty!
Zanim zaczniemy panikować że ryb się znęcają nad sobą, upewnij się że, nie jesteś światkiem po prostu zachowania godowego. Można to łatwo pomylić z prześladowaniem u wielu gatunków, będzie to wyglądać dość agresywnie. Pielęgnice na przykład, będą łapać się za pyski ciągać się dookoła i może to wyglądać że one szarpią się nawzajem! Podobnie z jest z rybami akwariowymi żyworodnymi, samce będą ciągle nękać samice, nawet do momentu wyczerpania, i jedynym rozwiązaniem jest usunięcie samicy do innego akwarium, jeśli takie zachowanie będzie występować dość często będzie powodować dużo stresu.

Więc jak sobie z tym radzić
Możesz spróbować różnych rzeczy, aby powstrzymać przemoc w akwarium. Przeanalizuj ilość miejsca w akwarium dla obsady ryb i zwiększy jeśli to możliwe, wtedy będzie istniało mniejsze prawdopodobieństwo przepełnienia i stresu ryb w akwarium. Jeśli masz szczególnie dominujące ryby który pilnuje obszary zbiornika, spróbuj zmienić wystrój stwórz więcej kryjówek, żeby ograniczyć walki o terytorium.

Często ryby, które nękają są jedynym przedstawicielem gatunku w akwarium. W tym przypadku, często skuteczne jest rozwiązanie wprowadzenia do zbiornika innej ryby tego samego gatunku, aby odciągnąć i zająć tyrana.

Dla bardziej spokojnych ryb, w akwarium można dodać więcej kryjówek, aby mogły ukryć się, np. poprzez dodatkowe nasadzenie roślin dodanie większych kamieni, jest to szczególnie dobry pomysł, jeśli możesz dodać kilka kryjówek, żeby ryby zastraszające nie mogły dostać się do nich.

Urządzenie wnętrza akwarium