Złote zasady akwarystyki

Jest wiele rzeczy do nauczenia się o zachowaniu ryb akwariowych, a to może wydawać się trudne, ale szersza wiedza na ich temat przyczyni się do powodzenia w prowadzeniu akwarium i dobrego samopoczucia ryb. Złote zasady powinien znać każdy hodowca ryb akwariowych, znając te zasady możemy uniknąć pewnych typowych problemów, które widziałem nie raz u młodych akwarystów.

Nie przekarmiać ryb akwariowych
Główną przyczyną większości problemów nowych hodowców ryb akwariowych (i często doświadczonych) jest przekarmianie ryb (czyli nadmiar podawanego pokarmu).

Akwarium jest zamkniętym środowiskiem, więc cokolwiek się doda do wody staje się częścią środowiska ryb żyjących w akwarium. Pokarm ryb nie zjedzony psuje się, staje się toksyczny dla ryb, uwalnia fosforany, które zwiększają rozwój glonów i przyczyniają się do ogólnej kwestii odpadów w akwarium, co powoduje że akwarium wygląda bardzo brzydko i mogą rozwijać się choroby. Przekarmianie ryb, powoduje wzrost odpadów, które mają szkodliwy wpływ na jakość wody, powodując choroby ryb, i wzrost glonów i ogólnych zanieczyszczeń, dzięki czemu zbiornik wygląda brzydko.
Generalną zasadą jest że ryby akwariowe powinny zjeść podany im pokarm w około minutę, jakikolwiek pokarm, tonący czy pływający, jeżeli po minucie jest w akwarium jakiś pokarm można uznać że zostały przekarmione ryb. Denne ryby akwariowe są wyjątkiem od tej instrukcji, ponieważ będziemy musieli im podać pokarm tonący, taki jak płatki, tabletki, karmienie ich będzie trwać dłużej, jednak powinny zjeść wszystko w dość krótkim czasie. W świeżo dojrzałym akwarium, najlepiej jest karmić ryby tylko raz dziennie, ale może być zwiększona ilość por karmienia po kilku miesiącach najlepiej mało i często, według zasady żywienia. Głodówka, wprowadzenie jednego dnia w tygodniu bez karmienia, gdy nie odbywa się karmienie jednego dnia w tygodniu, może to pomóc również w utrzymaniu zdrowia ryb i zachęcenia ich do poszukiwania pożywienia.

Regularne choć małe czynności porządkowe w akwarium
Pierwsza zasad ma kluczowe znaczenie dla długotrwałego zdrowia ryb w akwarium jeszcze wielu hodowców ryb, ciągle ma tendencję do zapominania tej zasady. Zabiegi takie jak utrzymanie czystości w akwarium, częściowa wymiana wody, usuwanie kamieni, usuwanie glonów, utrzymanie w czystości filtru, powinny być przeprowadzane raz na tydzień lub dwa tygodnie. Jest o wiele lepiej zrobić regularne czyszczenie akwarium, wykonać niewielkie czynności porządkowe, niż sporadyczne robienie wielkiego czyszczenia, może to utrudnić utrzymanie stylu naszego akwarium, może zakłócić funkcjonowanie środowiska w akwarium powodując utratę przydatnych bakterii w filtrze, wpływa na jakość wody, ma negatywny wpływ na zdrowie ryb. Nie czyszczenia raz na jakiś czas, lecz rób to regularnie.

Zapewnienie odpowiednich warunków w akwarium
Jeśli ryby nie jedzą pokarmu, chowają się, tracą kolor, lub po prostu nie czują się dobrze, jakość wody wydaje się być dobra, i akwarium jest w dobrym stanie, wtedy raczej trudno dowiedzieć się, co się dzieje. Jednym z czynników, które często są pomijane, ale to może mieć ogromny wpływ na zdrowie naszych ryb jest wygląd wizualny środowisko w akwarium, gdzie są one trzymane, co przez to rozumiem, skały, rośliny, ozdoby i inne ryby akwaryjne. Jeśli wziąć małą ławicę ryb, które w swoim naturalnym środowisku żyją w silnie zacienionych roślinnością strumieniach i akwenach, i umieścić je w zbiorniku z jasnym żwirem, z kilkoma dekoracjami i skałami, to będą czuć się w bardzo trudnej sytuacji i mogą chorować, a nawet paść. Zapoznaj się ze środowiskiem gdzie występuje dany gatunek ryb, stwórz akwarium z naturalnym kolorem podłoża, dużą ilością żywych roślin, kilka kawałków korzeni, a ryby zaczną się lepiej czuć, będą miały silniejsze kolory, chętnie będą jadły oraz komunikowały się ze sobą. Zapewnienie odpowiednich warunków dla danego gatunku ryb, utrzymanie go oraz dobranie gatunków ryb które są zgodne między sobą, będzie miało duże znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia naszych ryb akwariowych.

Dobór odpowiedniego sprzętu do akwarium
Filtr, światło i podłoże (żwir) mogą mieć bezpośredni wpływ na to jak dobrze ryby czują się w akwarium. Nie raz akwaryści mają nieodpowiedni filtr, który może nie poradzić sobie z wytwarzanymi odpadami w akwarium, w wyniku tego może dojść do powolnego spadku jakości wody, zarówno pod względem zanieczyszczeń fizycznych (widocznych) i chemicznych. Małe wewnętrzne filtry często są słabe i niektóre filtry, które są używane w akwariach są naprawdę złe, więc być może warto pomyśleć o modernizacji. W akwariach powyżej 60cm długości, warto zainwestować w filtr zewnętrzny, który daje znacznie lepsze efekty filtracji i możliwość używania później różnych mediów filtrów. Jeśli chodzi o podłoże, należy zastanowić się, czy chcesz, aby trzymać żywe roślin w akwarium. Jeśli tak, to warto zauważyć, że większości grubo ziarnistego żwiru, jest od ideału podłoża dla roślin daleki, zmiana podłoża w późniejszym czasie, jest brudnym i trudnym zadaniem. Mając trochę czasu na początku spójrz na swoje warianty wyposażenia akwarium, a może w którymś z punktów będzie nieco droższa opcja lepsza i będzie się opłacać w dłuższej perspektywie czasu.

Czyść filtr w wodzie z akwarium
Bardzo często popełnianym błędem przez wielu hodowców ryb akwariowych jest czyszczenie filtra gąbki lub innego media pod bieżącą wodą. Chlor i chloramin w wodzie pitnej są szkodliwe dla ryb i bakterii w filtrze które wykonują zadania rozkładu zanieczyszczeń. Czyszczenie filtra pod wodą zabije znaczną ilość bakterii i bez tych bakterii, szkodliwe zanieczyszczenia rozwijać się będą w akwarium, tworząc problemy zdrowotne ryb. Czyść filtr wodą pobraną z akwarium, w ten sposób usuniesz fizyczne zanieczyszczenia, a będziesz pewien że pożytecznym bakterią nic nie będzie.

Poznawanie potrzeb ryb
Istnieją setki gatunków ryb które można nabyć do akwarium, a są one różne. Niektóre ryby są duże, niektóre są agresywne, niektóre odbywają walki z podobnymi rybami swojego gatunku lub podobnych rozmiarów, niektóre posiadają terytoria, niektóre są drapieżne... lista jest długa. Wybór nieodpowiednich gatunków ryb może powodować różnego rodzaju problemy, a także powodować niepotrzebne cierpienia, więc radzę zapoznajmy się dobrze z potrzebami przed zakupem w akwarystycznym ryb. Zamiast kupować ryby w ciemno, idź do sklepu zoologicznego zobacz jakie ryby są dostępne, zapisz je, a następnie wróć do domu i poczytaj o nich, lub przynajmniej poproś o poradę dobrego akwarysty czy sprzedawcy przed dokonaniem zakupu.

Kupuj ryby akwariowe powoli
Nowo założone akwarium potrzebuje czasu aby dojrzeć, jest to czas potrzebny dla bakterii, które przetwarzają odpady, po to by rozwijały się i rozmnażały. Jeśli wpuścisz ryby do akwarium zbyt szybko i zbyt wiele w jednym czasie, może dojść do wzrost odpadów może to być za dużo dla istniejącej populacji bakterii, przez to może szybko pogorszyć się jakość wody, będące ryby w takiej wodzie narażone są na ryzyko problemów zdrowotnych. Zawsze należy dodawać po kilka rybek jednorazowo, robiąc kilku dniowe odstępy od kolejnego zakupu.

Testuj wodę w akwarium
Większość problemów w akwarium nieraz ma pewne przyczyny w jakości wody, w szczególności zdrowia ryb lub roślin, więc ważne jest żeby wiedzieć o jakości wody w akwarium i wykonywać test na bieżąco. Badanie wody jest stosunkowo proste, i nie wymaga stopnia w dziedzinie chemii aby to zrozumieć, nie ma usprawiedliwienia w większości przypadków nie robienia testów, odzyskamy koszty badań wody poprzez uniknięcie potencjalnych poważnych problemów.

Ciesz się akwarium
Przede wszystkim należy cieszyć się rybami i akwarium, będziemy mogli przez wiele czasu cieszyć się. Ryby hoduje się po to by odtworzyć siedliska naturalne ryb w miniaturze w naszych domach, i to może zająć trochę pracy. Widząc swoje ryby akwariowe, widząc rozrastające się rośliny, dobre samopoczucie i mocne barwy ryb w akwarium, które stworzyliśmy dla nich jest ogromną nagrodą za wysiłek, jaki włożyliśmy w to, bądźcie dumni ze swojego osiągnięcia.

Dlaczego naturalne dekoracje są najlepsze do akwarium