Dlaczego naturalne dekoracje są najlepsze do akwarium

Wielu hodowców ryb akwariowych wie, lub po jakimś czasie dowie się, ale przeważnie wydają się być skupieni na rzeczach takich jak, parametry wody, utrzymania odpowiedniej filtracji, jeśli chodzi o opiekę naszych ryb. Chociaż te rzeczy są bardzo ważne, jest inny problem, który ma bezpośredni wpływ na samopoczucie naszych ryb w akwarium, który jest bardzo często pomijany, jest to wygląd środowiska w akwarium, umieszczenie i wybór takich elementów jak, typ i kolor żwiru, wygląd tła, prawdziwe lub sztuczne drewno, rośliny i kolor dekoracyjnych ozdób, może wydawać się wyłącznie przydatny do wizualnych korzyści akwarysty, tworząc przyjemny wygląd akwarium, ma również znaczenie dla ryby w nim żyjących. Aby zrozumieć, jak działa ten związek, musimy spojrzeć na ryby środowiska naturalnego w pierwszej kolejności.

Wpływ środowiska na zdrowie ryb
Dla niektórych akwarystów może to brzmieć nieco dziwnie, ale ryby akwariowe muszą się czuć komfortowo i bezpiecznie w swoim otoczeniu, wtedy będą zdrowe i będą miały odpowiedniej jakości środowisko życia. Czynniki które, wywołują stres są szkodliwe dla zdrowia ryb, zapobieganie im poprawi samopoczucie i zdrowie ryb akwariowych. Stresowi ich może zapobiec podawanie odpowiedniego pokarmu dla danego gatunku ryb, bo nie odpowiedni pokarm może prowadzić do zmiany w zachowaniu i zmniejszenie odporności, co powoduje łatwiejsze złapanie choroby przez ryby. W naturze, jednym z największych czynników stresowych małych ryb, które obejmują większość gatunków akwariowych, są ataki drapieżników na nie, więc dołóżmy wszelkich starań, aby tego uniknąć w akwarium. Zależność między rybami a środowiskiem naturalnym gdzie występują, wciąż jest obecna w akwarium, nawet jeśli nie ma drapieżników w pobliżu. Patrząc na niektóre ryby akwariowe i ich wspólne sposoby wykorzystania środowiska w akwarium, aby uniknąć drapieżników, ujawnia się kilka ciekawych relacji i pokazuje jak złe środowisko może powodować stres.

Podłoże w akwarium
Jeśli spojrzeć na wiele ryb akwariowych, z wyjątkiem sztucznie hodowanych kolorowych formy jak platki, można zauważyć, że wiele ryb akwariowych od spodu są jaśniejsze i ciemniejsze na górze. W naturze jest to forma kamuflażu, drapieżniki patrząc na ryby z góry zobaczą ciemniejszą górę rybki na tle ciemnego podłoża, natomiast drapieżniki patrzące od spodu zobaczą jaśniejszą dolną część ryby na tle jasnym, nasłonecznionej powierzchni wody. Jeżeli podłoże w środowisku naturalnym było w jasnym kolorze, ryby łatwiej byłoby zauważone przez drapieżniki i mogły być szybko zjedzone. Wykorzystanie jasnego żwiru może powodować, że niektóre ryb w akwarium czują się widoczne, bardziej prawdopodobne jest zauważenie przez drapieżniki. Większość ryb akwariowych preferuje ciemne lub koloru naturalnego podłoża.

Rośliny do akwarium
Roślin w środowisku naturalne stanowią oczywiste i rozpoznawalne kryjówki dla ryb, w akwarium mogą znacznie zmniejszyć stres i poprawić kolor i wygląd wielu ryb akwariowych. Sztuczne rośliny są lepsze niż nic, a wciąż zapewniają miejsca do ukrycia się, ale muszą wyglądać bardzo naturalnie, sztuczne rośliny koloru jasno purpurowego nie mogą być idealnym miejscem ukrycia. Wiele ryb obgryza liście prawdziwych roślin i przyczyniają się tym do bogatszej diety, więc jeśli to możliwe, zawsze używajmy prawdziwych roślin w akwarium.

Ławica ryb w akwarium
Kiedy próbujesz kupić w sklepie akwarystycznym dwie ryby akwariowe powinien Cię sprzedawca poinformować, że powinny być trzymane w grupach co najmniej sześć osobników, łatwo można pomyśleć że sprzedawca w akwarystycznym szybko chce sprzedać ryby, ale prawdopodobnie sprzedawca akwarysta ma rację, więc najlepiej przed zakupem danego gatunku ryb, wcześniej przemyśleć to, i dowiedzieć się samemu jak owy gatunek ryb żyje pojedynczo czy w ławicy. W naturalnych warunkach jedną z najlepszych strategii unikania zjedzenia przez drapieżniki jest bycie częścią dużej ławicy ryb. Dziesięć par oczu może prowadzić znacznie lepszą obserwację niż dwoje oczu, drapieżnik ma trudności ze skupieniem się na jednym indywidualnym celu z grupy, i nawet jeśli drapieżnik zaatakuje to jest szansa jedna na dziesięciu dla ryby. Kiedy ławica ryb, np. kąsaczowatych są one niewielkich rozmiarów, trzymane w małych ilościach, są stale w pogotowiu na drapieżniki i nie czują się dobrze, co wywołuje stres i choroby. Kiedy trzyma się ryby akwariowe w grupach, nawet jeśli nie pływają ciasno, ryby akwariowe wiedzą, że są inne osobniki tego gatunku wokół, i czują się znacznie bezpieczniej. Niektóre ryby jeśli zobaczą inne ławice ryb, uznają to jako wskazówkę że, środowisko jest bezpiecznie.

Naturalne drewno w akwarium
Zarówno prawdziwe korzenie i sztuczne drewna zapewniają dobre miejsca ukrycia się, ale niektóre sumy do jedzenie faktycznie potrzebują prawdziwego drewna, aby pomóc im w trawieniu. W tych przypadkach, ryby akwariowe lubią skubać powierzchnie drewna i uzyskują dzięki temu enzymy, które pomagają w trawieniu pokarmów, niektóre gatunki zjadają w akwarium glony, zawsze powinno być co najmniej w małej ilości drewno w akwarium.

Jaskinie i kryjówki w akwarium
Nawet jeśli ryby nie wydają się wykorzystywać korzeni, rośliny, kamieni, lub innych kryjówek w akwarium to nic, ważne jest to, że one tam są. Gdy ryba zapozna się z akwarium, to wie gdzie jest większość dobrych miejsc do ukrywania się, i po prostu zna drogę do kryjówki, wystarczy dodać rybom akwariowym element kryjówki i bezpieczeństwa, podczas pływania na otwartej wodzie. W mało prawdopodobnym przypadku drapieżnik pojawi się, a ryby wiedzą gdzie ukryć się, więc nie czują się zagrożone. Z tych samych powodów, najlepiej jest użyć ciemnego tła akwarium, a nie jasnych sztucznych kolorów tła. Ciemne tło to dobre miejsce do ukrycia się, a ryby wiedzą że, nic się nie dzieje w tym obszarze (np. przechodzący ludzi), co czyni bezpieczny obszar, który jest zawsze w zasięgu płetwy.

Użyj naturalnego lub ciemnego podłoża, należy zasadzić w akwarium co najmniej kilka żywych roślin, hoduj ryb w ławicach, należy używać naturalnego drewna, korzeni, co daje wiele ciemnych plam i kryjówek, w tym ciemne tło. Wykonaj te proste wskazówki, a stworzysz odpowiednie warunki, pamiętaj o wodzie, filtracji a trzymane ryby akwariowe powinny się bardzo dobrze rozwijać.

Rozmnażanie ryb akwariowych