Dobór odpowiednich ryb akwariowych do akwarium

Gdy masz już przygotowane akwarium dla ryb akwariowych, będziesz teraz musiał wybrać gatunki ryb akwariowych które będziesz w nim hodował (najlepiej pomyśleć o gatunkach ryb jakie chce akwarysta hodować, zanim odwiedzimy sklep akwarystyczny przed kompletowaniem akwarium, bo wtedy możemy przygotować dla nich dokładniejsze środowisko w akwarium dla danego gatunku ryb). Zapewne masz już jakieś ryby akwariowe na uwadze, niektóre gatunki mają ciekawe zwyczaje, niektóre są bardzo aktywne, towarzyskie, a niektóre egzotyczne rybki akwariowe są bardzo piękne dla naszego oka. Niezależnie od preferencji, jest to punkt, w którym trzeba je pogodzić, które gatunki mogą żyć razem w jednym akwarium.

Można śmiało powiedzieć, że niektóre rodzaje ryb akwariowych, nie są tak naprawdę dla początkujących akwarystów, inne mają trudności z przeżyciem nawet przy najlepszych warunkach, chyba że są one hodowane już w starszym dobrze dojrzałym akwarium. Nie zniechęcajcie się tym. Każdy musi od czegoś zacząć, a praktyka jest najlepszym sposobem, aby nauczyć się akwarystyki, musisz podejmować wyzwania. Musisz poczytać o poszczególnych gatunkach ryb, i ich hodowaniu, bo mogą Ci paść, sklep akwarystyczny ma w sprzedaży wiele ciekawych gatunków ryb akwariowych. Niektóre gatunki są dynamiczne i bardzo atrakcyjne. Prowadzenie akwarium nie tylko rozwija Twoje umiejętności jako akwarysty, ale może być bardzo satysfakcjonujące samo w sobie.

Zgodność ryb akwariowych
Przy wyborze gatunków ryb do życia razem w jednym akwarium, trzeba się upewnić, że wszystkie one mogą być w tym samym środowisku, i że wszystkie one będą czuć się komfortowo z sobą.

Nigdy nie kupuj ryb tropikalnych tylko dlatego, że zwróciły Twoją uwagę, gdy jesteś w sklepie akwarystycznym, zawsze najpierw wykonaj rozeznanie, porozmawiaj ze sprzedawcą w akwarystycznym i poczytaj na własną rękę, żeby porównać informacje. Musisz określić jakie parametry wody preferują poszczególne gatunki ryb. Czy kwaśną czy zasadową wodę? W jakim zakres temperatury żyją ryby? Musisz także dowiedzieć się, ile miejsca będą potrzebować, i jak dla nich akwarium powinno być urządzone. Czy kopią jamy w piasku? Czy potrzebują kryjówek? Czy potrzebują dużo roślin, czy też wolą otwarte przestrzenie? Jeśli zamierzasz hodować wiele gatunków ryb w akwarium, upewnij się, że możesz spełnić wszystkie te czynniki, jak najdokładniej.

Wymagany pokarm dla gatunków ryb akwariowych
Inną rzeczą, którą musisz wiedzieć o swoich rybach, są ich wymagań żywieniowe. Jest to potrzebne, aby utrzymać niektóre gatunki ryb, ryby akwariowe mają bardzo różne nawyki żywieniowe w tym samym akwarium, ale musisz upewnić się, że wszystkie z nich, są w stanie konkurować na tyle, aby wszystkie się najadły. Większości ryb podajemy pokarm na powierzchni wody np. płatki, granulki dla ryb dennych żeby pokarm opadł na dno. Żywy pokarm który jest niezbędna dla niektórych gatunków ryb akwariowych, może stanowić zagrożenie dla zdrowia ryb. Spróbuj wybrać grupę ryb, które będą mogły pozostać zdrowe, żyjąc razem bez wzajemnej walki o żywność.

Co jedzą ryby akwariowe
Przy rozważaniu, co jedzą ryby, warto pamiętać, że wiele z nich chętnie zjada się nawzajem. Jeśli zdecydujesz się zachować mięsożerne lub wszystkożerne ryby, powinieneś upewnić się, że żaden z innych gatunków ryb akwariowych nie wygląda jak smaczna przekąska dla nich. W większości przypadków oznacza to, że żadna z ryb nie powinna być mniejsza niż połowa długości z największych ryb. Należy również uważać na agresywne ryby, która trochę gryzą się z innymi, które nie są przyjazne dla siebie. Ryby akwariowe z długim płetwami weloniastymi, są szczególnie narażone. Spróbuj dopasować temperament ryb tak, żeby agresja w akwarium nie spotykała się z agresją prowadzącą do walk.

Agresywne ryby terytorialne
Oprócz głodu i dominacji społecznej, ryb czasami atakują się wzajemnie ze względu na ich instynkty naturalny. U niektórych gatunków nie zaleca się hodować więcej niż jednego samiec w tym samym akwarium, w tych przypadkach należy również uważać na hodowanie innych ryb z podobnymi kolorami, ponieważ mogą one wywołać u samców terytorialnych agresję. Obserwuj akwarium pilnie i ryby, staraj się utrzymać odpowiednią liczbę samców do samic dla każdego gatunku, nawet jeśli samce są bardziej egzotyczne kolorowe zachowaj zdrowy rozsądek.

Wielu akwarystów czasami wpuszcza do akwariów, kilka gatunków ryb i mają nadzieję, że będą zgodnie żyły. To prawie zawsze kończy się klęską, ale dobrze dobrane ryb, mogą zapewnić Ci przyjemność przez długie lata.

W trosce o narybek