W trosce o narybek

Udane tarło naszych ryb akwariowych jest jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy w życiu akwarysty, i jest to najlepsza nagroda dla nas za całe poświęcenie akwarystyce. Po tarle nagle jesteśmy odpowiedzialni za młode rybki akwariowe, to może być dla nas trochę przerażające. Pobliski sklep akwarystyczny w sowiej ofercie ma przeważnie, w większość gatunki ryb akwariowych nie dbających o swój narybek. Co możemy zrobić, aby zwiększyć szanse przetrwania jak największej ilości młodych rybek?

Gdzie trzymać młode rybki akwariowe
Jak tylko zauważysz u jednej z ryby puchnąć brzuchu, to znaczy że nadszedł czas, żeby zacząć tworzyć plany o tarle. Czasami masz tylko kilka dni przed tarłem. Upewnij się, że wiesz jak powinny wyglądać warunki do tarł danego gatunku ryb akwariowych, poczytaj o tym. Kilka gatunków ryb, dba o swój narybek, w takim przypadku separacja dorosłych ryb może być bardzo zły pomysłem.

Możliwe jest odbycie tarła ryb w głównym akwarium, ale generalnie niewiele rybek przetrwa. Większe ryby akwariowe będą widzieć je jako smaczną przekąskę, a nawet roślinożerne ryby mogą się skusić. Mogą również doznać urazów, będą ścigane i prześladowane przez inne ryby akwariowe. Jeśli chcesz wychować je w głównym akwarium, upewnij się, że mają dużo kryjówek wśród skał i roślin.

Najlepszym sposobem opieki nad młodymi rybami akwariowymi, jest utworzenie oddzielnego akwarium tarliskowego, w którym mogą spędzić kilka pierwszych miesięcy życia. Możesz przyspieszyć proces dojrzewania akwaria tarliskowego, przy użyciu podłoża i wody z głównego akwarium. Należy użyć, filtra do akwarium z małymi otworami, żeby młode ryby akwariowe nie mogły dostać się do środka, i uniknij filtrów które tworzą bąbelki powietrza, ponieważ mogą one stwarzać sytuacje nie bezpieczne dla narybku.

Narybek w naturze poszukuje kryjówek żeby się schronić, bez nich stresują się nawet w środowisku gdy nie są one zagrożone. Umieszczenie czarnego papieru w tylnej części akwarium, pozwoli im poczuć się bardziej bezpiecznie.

Karmienia młodych rybek akwariowych
Wiele ryb akwariowych tropikalnych ma woreczki żółtkowe są to okrągłe wypukłości pod ich ciałem, pozwalają im przetrawić kilku pierwszych dni życia, w tym czasie uczą się znajdować inne pokarmy. Z tego powodu nie należy się martwić, jeśli w pierwszej chwili ryby po wykorzystaniu woreczka wydają się coraz mniejsze.

W naturze młode rybki szukają drobnych cząstek materii, glonów i planktonu do jedzenia. Jeśli trzymasz je w głównym akwarium, na ogół będą one w stanie znaleźć wystarczająco dużo takich pokarmów. W oddzielnym akwarium, trzeba będzie je odpowiednio karmić.

Najlepszym rozwiązaniem dla karmienia młodych rybek są specjalne pokarmy, które można podać w postaci ciekłej i mogą być wstrzykiwane do wody (np. pierwotniaki). Ponieważ rybki są bardzo małe, powinny być karmione co najmniej cztery razy dziennie, w regularnych odstępach czasu. Sklep akwarystyczny na pewno ma pokarm dla narybku, postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, gdy woda zrobi się mętna, znaczy że podajemy za dużo pokarmu.

Nie każdy lokalny sklep akwarystyczny sprzedaje pokarm dla młodych rybek, więc nieraz trzeba go zamówić. Jeśli nie można uzyskać żadnego pokarmu na czas, można narybek karmić małą ilości kurzego żółtka ugotowanego.

Gdy młode rybki akwaryjne podrosną, można im podać inny rodzaj pokarmu. Ważne jest, aby zapewnić zrównoważony repertuar pokarmów. Płatki są dobre dla większości gatunków.

Ilość młody rybek akwariowych
Ludzie inwestują dużo energii w produkcję niewielkiej liczby potomstwa, większość gatunków ryb akwariowych stosuje inną strategię, posiadają wiele potomstwa, ale jest stosunkowo niski współczynnik przeżywalności. Oznacza to, że nie powinniśmy być zaskoczeni, jeśli większość twojego narybku nie osiągnie dorosłość.

Wskaźnik poważnych mutacji u młodych ryb jest znacznie wyższe niż u ssaków. Oznacza to, że możemy mieć do czynienia z poważną niepełnosprawnością ryb, które nie przetrwają dłużej niż kilka dni.

Poświęcając wystarczająco dużo troski i uwagi, wiele ryb przetrwa do dorosłego życia. Jeśli nie masz miejsca gdzie je hodować, może kupi je lokalny sklep akwarystyczny, lub możesz podzielić się ze swoim znajomym i pomóc im w odkrywaniu uroków akwarystyki.

Złote zasady akwarystyki