Akwarystyka wody słodkie ryb akwariowych

W odróżnieniu od bardzo stabilnych wód morskich, skład chemiczny wód słodkich jest zmienny, zarówno w czasie sezono­wym, jak i pomiędzy różnymi zbiornikami. Woda bywa zwana uniwersalnym rozpuszczalnikiem. Takie określenie nie jest całkowicie ścisłe.

Prawdą jednak jest, że w wodzie rozpuszcza się dużo substancji, aczkolwiek niektóre substancje tylko w ilościach śladowych. Oznacza to, iż woda, płynąc wewnątrz i na powierzchni ziemi, rozpuszcza częściowo niemal każdy zawarty w nim minerał.

Zawartość składowa płynącej wody zmienia się nieznacznie. Tam, gdzie woda płynie i podłoże jest nieprzepuszczalne np. skała granitowa, woda spływa po nim, i niczego nie wypłukuje, jest prawie tak samo czysta, jak deszcz. Woda może być długo pod ziemią, częściowo rozpuszczając otaczające ją skały.

W takim procesie wzrasta zwykle jej twardość. W sanatoriach zdrojowych całego świata wykorzystuje się taką właśnie wodę, która dość często jest naturalnie gazowana dzięki silnemu nasyceniu dwutlenkiem węgla. W niektórych rejonach naszej Ziemi występuje zjawisko, zwane „kwaśnym deszczem". Jest to skutkiem zanieczyszczenia atmosferycznej pary wodnej emitowanymi przez przemysł i pojazdy spalinowe kwaśnymi gazami. Właśnie taki deszcz jest zabójczy dla roślin lądowych, a zakwaszona woda wypłukuje z gleby toksyczne metale, stając się bardzo niebezpieczna dla wszystkich żywych organizmów spożywających ją.

Akwarystyka Pierwsze kroki dla początkujących