Dobór ryb do akwarium

Akwarystyka ma bogaty wybór gatunków ryb które możemy hodować w akwarium. Wybierając do hodowania interesujące nas gatunki ryb akwariowych musimy im przede wszystkim zapewnić, odpowiednio duże, właściwie ustawione akwarium i odpowiednie oświetlenie do akwarium i ważną rzeczą jest woda właściwej jakości czyli twardość, odczyn, ilość garbników, temperatura.

Ponadto jeśli chcemy trzymać razem dwa lub więcej gatunków ryb w akwarium należy je uważnie dobrać pod względem usposobienia.

Różnego rodzaju próby przyzwyczajenia ryb akwariowych do dość niekorzystnych dla nich warunków życia, kończą się zwiększeniem ich wrażliwości na różne choroby lub śmiercią po kilku bądź kilkunastu dniach. Dlatego też musimy zrezygnować nawet z bardzo barwnych lub interesujących gatunków rybek akwariowych, jeżeli nie mamy właściwych dla nich warunków w akwarium. Posiadając do dyspozycji odpowiednio duże akwarium można trzymać razem ryby akwariowe żyjące na różnych poziomach, tzn. przebywające przeważnie na dnie np. sumiki, w środkowej części toni np. bystrzyki i żyjące tuż pod powierzchnią lustra wody np. hokejówki. Tak dobrane ryby akwariowe bardzo często nie przeszkadzają sobie, a akwarium zyskuje na wyglądzie. Radzę zapoznać się dość dokładnie z wymaganiami odpowiednich ryb i potem, dopiero dokonać ich wyboru.

Akwarystyka jest dość skomplikowanym hobby, ale tak jak większość naszych zainteresowań po prostu musimy się z nią dobrze zapoznać czyli dużo czytać.

Wybór miejsca dla akwarium