Analiza aquascapingu akwarium: ADA zbiornik 21

Będzie to pierwszy z wielu wpisów na blogu analizy środowiska akwarium, gdzie początkujący i nawet średnio zaawansowani akwaryści mogą nauczyć się podstaw tak zwanego aquascapingu, krótko mówiąc jest to metoda układania roślin akwariowych, skał kamieni w bardzo estetyczny sposób w akwarium, czyli można porównać to do ogrodnictwa pod wodą. W każdym poście, wezmę inne akwarium do analizy, które uważam za wybitny przykład sztuki, i przeprowadzę szczegółową analizę tego co czyni to akwarium tak wyjątkowym. W tym wpisie będę analizował zbiornik "ADA Tank 21" z ADA Tajlandia galerii internetowej.


Jest to jedeno z moich ulubionych ADA (Aqua Design Amano) aquascapes, ze względu na kolory. Kontrast między czerwonymi i zielonymi roślinami jest wybitny, a światło żwiru bardziej zwiększa kontrast. Po pierwsze, spójrzmy na profil:


Jak widać, ten aquascape ma profil w krztałcie "V" , w którym rośliny wydają się zanurzyć w dół do pewnego punktu, tworząc doliny. Stwarza to zainteresowanie widza, ponieważ ich oczy są skierowane na ten punktu. Umysł ludzki jest ciekawy, i zastanawiamy się, co jest widać przez tą szczelinę i za wysokich roślin akwariowych. Różnice w wysokości eliminuje ściana roślin jeśli wszystkie rośliny tła są tej samej wysokości.


Następnym punktem centralnym tego aquascapu jest widać wyraźnie czerwone roślin w środku. To tam dochodzi do koncentracji uwagi widza, działając jako baza dla wzroku. Uwaga dobrze, jeśli ten punkt nie jest w centralnym miejscu akwarium, ale na uboczu, kierując się Złotymi zasadami aquascapingu. Jednakże istnieją również dwa inne ciekawe miejsca w akwarium kolor żółty. Z punktu centralnego, wzrok widza kieruje uwagę na lewo i na prawo do dwóch grup jasno zielonych roślin, na obu końcach akwarium. Rysuje to w oczach widza naturalny przepływ przestrzeni wokół akwarium i z powrotem do środka.


Ten przepływ przestrzeni jest dodatkowo zwiększony poprzez umieszczenie Driftwood. Wszystkie elementy kierują oczy w kierunku celu, który jest albo na lewo albo prawo i z powrotem na punkt centralny. One w istocie stanowią mapę drogową wzrok widza. Oczy, które wędrują niekontrolowane lub nie wytyczne w aquascape budują uczucie niepokoju i uczucie stresu dla widza. Kawałki Driftwood również służą do oddzielnia pierwszego planu od tła i tworzy określony midground, ale w tym samym czasie, zmiękcza granice między obszarami transecting.


Widzimy tu trzy obszary aquascapie. Na pierwszym planie (na zielono) jest niski, i składa się z pokrytych mchem kamieni. Midground (niebieski) składa się z Driftwood i paproci, puszystego mchu. Tło (żółte) jest ważnym miejscem tego aquascapu, tętniące życiem rośliny akwariowe składające się na całe tło. Każdy obszar kontrastuje z innym, określając je dla widza bez nagłej granicy. Odbywa się to poprzez kolory i kształt liści ogólny wygląd roślin. Pozwala to na stworzenie w aquascape głębokości.

W aquascap liczy się kontrast używanie kolorów, rodzaj roślin i liści, kształtów i przepływu przestrzeni w celu określenia obszarów, tworzenia głębi i kierowania wzrok widza.

Źródło: Aquatic Eden

Złote zasady Akwarium Aquascaping