Złote zasady Akwarium Aquascaping

Jest to pierwszy wpis z serii wpisów dotyczących podstaw aquascapingu. Chciałbym opisać sposoby tworzenia akwarium aquascapingowego przedstawię tworzenie estetycznego akwarium aquascap. Podane tu informacje nie są w żaden sposób zasadami aquascapingu, tylko przewodnikami w ich tworzeniu.

Kiedy planujemy obecnie stworzenie akwarium aquascape, jednym z najważniejszych aspektów jest, gdzie będzie kierowany wzrok widza. W rzeczywistości kierowanie wzroku widza jest tym o co w aquascapie chodzi.

Podstawowym celem w aquascapie jest stworzenie miłego, relaksującego i interesującego obrazu akwarium dla widza. Aby to zrobić, trzeba stworzyć coś w rodzaju "haczyka" dla umysłu. Jest to tak zwany punkt. To jest punkt, który przyciąga wzrok widza to po pierwsze, z którego można go kierować na resztę akwarium. Na punkt może składać się niemal wszystko, od czerwonego koloru do roślin o różnych liściach, kamień lub kawałek Driftwood. Jedyną rolą punktu w akwarium jest zwrócić uwagę widza. Nie można mieć roślin które łączą się z innymi roślinami w punkt, trzeba je wyróżniać w jakiś sposób. Istnieje kilka prostych rzeczy żeby pamiętać o punkcie.Po pierwsze, powinien być tylko jedna punkt. Mając więcej niż jeden punkt pozostawiamy umysł widza w sytuacji niewygodnej i zestresowanej, patrząc od przodu do tyłu, punkt kontaktowy przyciąga wzrok. Tylko w bardzo dużych akwariach można użyć dwóch punktów i oglądać zbiornik komfortowo.

Po drugie, trzeba mieć jakiś punkt w każdym akwarium aquascape. Nie posiadając punktu dzieje się to samo z widzem, co zrobienie wielu punktów czyli oczy widza wędrują w lewo w prawo i z powrotem, jest to niewygodne, nie zgodne z poradami.
Po trzecie, punkt powinien być umieszczony w bardzo szczególnym i specjalnym! miejscu akwarium. W tym miejscu dochodzimy do złotej zasady aquscaping. Te zasady i inspirację czerpane są od Greków. Zakłada się, że wymyślili teorię, że stosunek 1:1.618 jest jak najbardziej przyjemny dla oka ludzkiego. Wiele osób zakłada, że punkt powinien być na środku, to się najbardziej podoba, to jednak znowu działa na oczy które wędrują od lewej do prawej. Poprzez umieszczenie go nieco poza centrum akwarium, to w praktyce delikatnie prowadzi widza oczy. Zobaczysz to złota reguła stosowana we wszystkich formach sztuki, od malarstwa do architektury. Ale w jaki sposób użyć tej złotej zasady w akwarium?

To rzeczywiście bardzo proste. Wszystko czego potrzebujesz to, do pomiaru miarkę oraz kalkulator. Po prostu bierzemy miarkę i mierzymy akwarium wzdłuż z jednego końca na drugi. Następnie dzielimy tę liczbę przez 2,618. Zbiornik 29 galonów jako przykład, jest o szerokości 30 cm. 30 podzielić przez 2,618 to 11,45 cm. Teraz bierzemy centymetr ponownie mierzymy 11,45 cm z jednej strony akwarium (można zmierzyć z obu stron, ale po której stronie umieścić punkt centralny, decyzja należy do ciebie). Dokładnie punk 11,45 cm jest umowną linią. To tam twój punkt musi być wyśrodkowany.


Powyższe zdjęcie pokazują przykład jak Takashi Amano korzystała ze Złotych Zasad w swoich akwariach aquascape. Jak widać, ma on umieszczony punk czerwony wysoko z prawej strony według złotych zasad, tworząc skuteczny, przyjemny punkt. Spójrz poniżej na aquascapy stworzone przez Amano i sprawdź, czy można znaleźć punkt centralny i czy korzystał z zasad:
Żródło: Aquatic Eden