Temperatura wody w akwarium

Grzałka do akwarium
Znaczenie odpowiedniej temperatury wody w akwarium dla hodowli i rozmnażania ryb w akwarium jest bardzo ważne oczywiste i znane. Znane są różne sposoby ogrzewania akwariów np. grzałki akwariowe. Bardzo często jednak akwaryści decydują się na rozmnażanie rybek nie uwzględniając ważności temperatury w odpowiednim przygotowaniu ryb akwariowych do tarła oraz jego przeprowadzeniu. Sugerują się faktem, że wiele gatunków ryb znosi temperatury odbiegające od zalecanych.

Ryby akwariowe które zamierzamy rozmnażać muszą(!) być hodowane we właściwej dla nich temperaturze wody w akwarium. Również tarło, a dalej rozwój ikry i larw oraz wychów narybku musi(!) musi odbywać się w odpowiedniej temperaturze. Jeżeli woda w akwarium jest zbyt ciepła, rybki akwariowe mogą przedwcześnie i nierówno dojrzewać, może ulec zaburzeni ich cykl rozrodczy, trudniej jest zestawić odpowiednią parę rybek, a rozwój ikry i larw może przebiegać z zakłóceniami. W zbyt chłodnej wodzie, ryby akwariowe są bardziej podatne na wiele chorób, zbyt wolno dojrzewają, niechętnie lub wcale nie przystępują do tarła, rozwój ikry jest spowolniony i szczególnie jest ona narażona na zniszczenie przez grzyby.

Tolerancja różnych gatunków ryb akwariowych na temperaturę wody jest dość zróżnicowana w wypadku najbardziej wrażliwych nie przekracza +-1 °C od optimum. Przy większych odchyleniach temperatury mogą już występować niekorzystne zmiany. Właściwe zakresy temperatur dla hodowli w akwarium i rozmnażania, uwzględniające dopuszczalne odchylenia od optimum, podałem w opisach poszczególnych gatunków ryb akwariowych. Więc pamiętajmy o używaniu grzałki do akwarium.


Natlenienie wody