Akwarystyka natlenienie wody w akwarium

Zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie naturalnych zbiorników i cieków jest dość różna. Obok niewielkich, nagrzanych zbiorników z dużą ilością gnijącej materii organicznej na dnie i niewielką tylko ilością tlenu, istnieją wartko płynące strumienie, których woda jest dobrze nasycona tlenem dla rybek.
Ryby zamieszkujące te różne środowiska wykształciły wiele specyficznych cech . Niektóre przystosowały się do dodatkowego oddychania powietrzem atmosferycznym i nie wymagają specjalnie wysokiej zawartości tlenu w wodzie. Spośród ryb akwariowych klasycznym przykładem takiego przystosowania są przedstawiciele rodziny beloncjowatych. Z kolei gatunki żyjące w wodach dobrze natlenionych nie znoszą jego braku, jak na przykład przedstawiciele rodziny zbrojnikowatych i pielęgnicowatych.

Generalnie większość ryb jest wrażliwa na niedobór tlenu w wodzie podczas gdy dobre natlenienie nie jest szkodliwe dla żadnej. Należ więc zadbać, aby w akwarium nie występował brak tlenu używając filtry do akwarium.

W akwarystyce w zasadzie nie prowadzi się pomiarów zawartości tlenu w wodzie. Chcąc, aby w akwarium nie brakło tlenu, należy zachować w nim odpowiedni stopień czystości (okresowa wymiana części wody, połączona ze ściągnięciem mułu z dna i obcięciem gnijących części roślin), zainstalować filtr do akwarium, kontrolować stopień zarośnięcia akwarium roślinami i nie zasiedlać go zbyt gęsto rybkami akwariowymi. Przy hodowli ryb o stosunkowo dużym zapotrzebowaniu na tlen (zbrojnikowate, pielęgnicowate) należy zainstalować przewietrzać czyli filtry do akwarium.

Przewietrzanie jest konieczne przy wychowie narybku, który jest bardziej wrażliwy na niedobór tlenu, niż osobniki dorosłe, a poza tym jest zwykle wychowywany w dość dużym zagęszczeniu.

Ogólna zawartość soli mineralnych