Oświetlenie akwarium dzień noc ryby rośliny

Każdy akwarysta chce posiadać piękne akwarium, szuka więc odpowiedniego systemu oświetlenia akwarium jest ważna część w projekcie hodowania ryb akwariowych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest to również ważne dla zdrowia ryb. Ryby z odpowiednim systemem oświetlenia są bardziej energiczne, bardziej żywe, bardziej odporne na choroby i częściej rozmnażają się. Dobrze oświetlone akwarium oznacza również zdrowe rośliny, które odpowiadają za zdrowy ekosystem.

Dzień i Noc
Podobnie jak ludzie, większość ryb ma fizjologiczny cykl, który następuje cykl nocy i dnia. Zbyt wiele dni i nie będziemy dostarczać im potrzebnej nocy, a ryby stają się apatyczne, tracą kolor, tracą zdolności które utrzymują je w zdrowiu. W godzinach wieczornych, sztucznie oświetlenie domu, może nie odpowiadać rybom. Można obejść ten problem poprzez stworzenie regularny cyklów z oświetlenia akwarium, które mogą być włączane i wyłączane ręcznie lub przy pomocy timera.

swiatloakwariumladne
Najpopularniejsze gatunki ryb tylko w jednym momencie roku (zwykle wiosną) i ustanowiony mają cykli hodowlany według zmieniającego się długości dnia i nocy. W hodowli ryb należy upewnić się, że światło w akwarium jest na nieco dłużej w lecie i na krótszy czas w zimie włączone.

Oświetlenie Roślin
Zdrowe akwarium polega na zdrowych roślinach. Rośliny pomagają tworzą tlen w wodzie, zapewniają wtórne źródło pożywienia dla ryb, i zapewniają schronienie i prywatności, którego wiele ryb potrzebujemy, aby się rozwijać. Jednak rośliny akwariowe nie będą zazwyczaj miały dość światła, by przetrwać bez sztucznej pomocy. Oświetlenie akwarium będzie poprawiać zdolność do utrzymania zdrowych roślin, ale mocno obsadzone akwarium może skorzystać z dodatkowego oświetlenia i rośliny będą pracować lepiej, jeśli mają dostęp do światła o widmie zbliżonym do światła słonecznego. Ryby będą korzystać ze standardowego cyklu dnia i nocy.

Zachęcanie do wzrostu roślin, oświetlenie sprzyja rozwojowi glonów, które mogą przesłonić widok akwarium i może jeśli wymknie się spod kontroli, być szkodliwe dla ryb. Z tego powodu ważne jest, aby utrzymać sztuczne oświetlenie zbiornika dobrze zaopatrzonego w rośliny przez cały czas. Jeśli nie masz wystarczająco dużo roślin, glony będą zużywać światło, które jest niewykorzystane.

Rodzaje Światła
Wybierając oświetlenie do akwarium, najważniejszą rzeczą do rozważenia jest to, ile ciepła wydziela. Gorące żarówki mogą stanowić zagrożenie pożarowe i mogą sprawić, że temperaturę w akwarium trudno jest kontrolować. Z tego powodu należy unikać stosowania żarówek lub żarówek halogenowych. Najlepszym rozwiązaniem dla standardowego akwarium jest zastosowanie oświetlenia fluorescencyjnego, korzystnie T8 jakości. Jeśli masz duże akwarium może wolisz używać żarówki metalohalogenkowej, które generują dużo bardziej intensywne światło, ale należy pamiętać, że mogą one kosztować dosłownie dziesięć razy tyle i nie są one konieczne w większości przypadków.

Należy używać pokryw na akwarium, a to chroni ryby akwariowe skaczące, a także zmniejsza parowanie wody. Wiele oświetleni jest już z pokrywami zamontowanymi, więc wszystko co musisz zrobić, to zmienić jarzeniówki. Większość świetlówek traci wiele ze swej mocy po sześciu miesiącach, zmniejszenie spektrum światła, które produkują, więc jeśli żarówka jest starsza należy rozważyć zmianę, jeśli twoje rośliny zdają się walczyć.

Pokryw akwariów są formatu dla jednej lub dwóch świetlówek, które mogą nie być wystarczające dla wszystkich roślin. Niektóre pokrywy nie zawierają lamp oświetleniowych lecz posiada szklany panel, powyżej którego można umieścić inne światła, zgodnie z preferencjami. Są to często najlepsze rozwiązanie dla dużego akwarium.

Po wybraniu odpowiedniego systemu oświetlenia, będzie można usiąść i oglądać swoje kwitnące akwarium, jak twoje rośliny i ryby akwariowe pływają zdrowo. Światła, które są dobre dla roślin, pomagają wydobyć ich ładniejsze kolory oraz ryb, dzięki czemu można korzystać z nich w ich najlepsze.

Oświetlenie LED w akwarium