Gurami: mozaikowy, marmurkowy, dwuplamisty itp

Są to ryby akwariowe bardzo aktywne, gurami są bardzo atrakcyjne wizualnie, mają inne zalety są naturalnie dość odporne i łatwe w hodowaniu. Zabawne energiczne i lubią być w dużych stadach, pasują one dobrze do akwarium z odpowiedniej wielkości towarzyszami.

Gurami czują się dobrze w obsadzonym akwarium z wodą lekko kwaśną, są najszczęśliwsze gdy mają dużo kryjówek. Choć są na ogół spokojne to samce czasem mogą być terytorialne, w czasie gdy są gotowe do rozrodu, więc należy uważać jak są hoduje więcej niż jednego samca, chyba że masz odpowiednio duży zbiornik, żeby każdy ustalił swoje terytorium, samice mogą być trzymane w dużej liczbie nie powinno być problemów. Są to ryby z natury przyjazne i dogadują się z innymi spokojnymi rybami. Są nie wymagające w stosunku do pokarmu, jedzą prawie wszystko co zostanie im podane, należy upewnić się, że mają zróżnicowaną dietę. Pokarm w płatkach, żywy pokarm jest odpowiedni dobrany do wielkości ryb.

Posiadają organ labiryntowy, który pozwala im oddychać powietrzem atmosferycznym. Więc nie trzeba się martwić jak ryby często podpływają do powierzchni. Ważnym jest żeby miały dostęp do powierzchni wody.

Rodzaje gurami
Istnieje kilka różnych gatunków ryb gurami dostępnych w akwarium. Dobrą wiadomością jest to, że mogą być hodowane razem w mieszanych grupach. Najbardziej popularne są gatunki opisane poniżej.

Niebieskie – ryby zmieniają lekko barwę w zależności od nastroju są ciemniejsze podczas tarła. Są to jedne z największych gatunków gurami.

Perłowe – wśród ich gatunków są najpopularniejsze, wyglądają bardzo atrakcyjne, mają barwy nakrapiane, wolą stonowane oświetlenie akwarium i ciemne podłoże.

Banded- znana również jako tęczowe gurami, te wytrzymałe ryby potrzebują dużo resztek roślinnych w diecie.

Całujące – samce podczas walki łapią się za pyszczki, podczas walk. Mają małe ostre zęby, które czynią je wydajnymi zjadaczami glonów. Są dostępne warianty różowe i zielone.

Księżycowa - wyraźnie różni się kształtem od swoich krewnych, nieśmiałą ryba.

Dwuplamisty (marmurkowy, złoty) – nazywa się tak z powodu dwóch wyraźnych plamek na ciele.

Prętnik karłowaty – (dwarf gourami) są to małe rybki lubią ciche środowisko, są bardzo towarzyskie. Są dostępne w kilku różnych barwach.

Mozaikowy – akwarium zalecane dość duże, jest rybą ciepłolubną, bardzo wrażliwa na zranienia, spokojna i płochliwa.

Hodowanie
Jest to gatunek stosunkowo prosty do hodowania, są zalecane dla początkujących akwarystów, którzy próbują zdobyć doświadczenie. Samca od samicy łatwo odróżnić, samiec jest bardziej smukły i posiada bardziej kanciastą płetwę grzbietową.

guramiDo rozmnażania najlepiej dobrać jedną parę ryb, powinny być umieszczone w specjalnym akwarium o niskim poziomie wody 15 - 20 cm i dużą ilością roślin. Dość duże, drobnoziarnisty żwir lub kamienie będą przydatne. Samiec buduje gniazdo z pęcherzyków powietrza na powierzchni wody. Następnie będzie próbował zwabić samicę żeby złożyła ikrę. Należy uważać ponieważ samce mogą być bardzo agresywne na tym etapie, dlatego tak ważne jest, żeby akwarium zawierało wiele kryjówek, gdzie samica może uciec od jego zalotów.

Po tarle samice należy usunąć z akwarium. Samiec będzie dobrym rodzicem, będzie dbał o gniazdo.
Chociaż są one stosunkowo proste w hodowli nie należy ich zaniedbywać. Dostarczają ciekawego zachowania, są fascynujące, są świetnym wyborem do obsady akwarium.