Używanie urządzeń elektrycznych w akwarium

Hodowla rybek akwariowych jest bardzo cichym i spokojnym hobby. Nie myślimy o tym jak niebezpieczne to może być. Ale na pewno może być, jeśli nie jesteśmy odpowiednio ostrożni, i nie przestrzegamy bezpieczeństwa z elektrycznością. Uwzględniając blisko siebie wodę i system elektryczny w akwarium, zawsze jest potencjalne ryzyko wystąpienia jakiegoś zagrożenia. Jeżeli woda dostanie się do urządzeń elektrycznych lub gniazdek, może wzniecić pożar. Nie zadbane kable i urządzenia elektryczne, które są umieszczone w akwarium, podczas prac pielęgnacyjnych mogą nas porazić prądem.

Urządzenia elektryczne w akwarium
Wszystkie nowoczesne akwaria wyposażone są w wiele urządzeń elektrycznych, takie jak pompki, filtry, grzałki, system oświetlenia, są to podstawowe elementy potrzebne do prawidłowego życia ryb akwariowych i roślin. Każde z tych urządzeń stwarza ryzyko i zagrożenie życia człowieka oraz ryb, ale największym problemem jest plątanina kabli w akwarium i poza nim. Jest to szczególnie problematyczne jeżeli masz dzieci i zwierzęta w domu, które mogą pociągnąć za ten kabel. W bardzo prosty sposób można poprawić bezpieczeństwo, można zrobić to poprzez odpowiednie zabezpieczenie wszystkich luźnych kabli, układając je i mocując z tyłu akwarium. Wszystkie urządzenia najlepiej podłączyć do jednego przedłużacza z wieloma wejściami, który będzie posiadał jeden kabel i jedną wtyczkę do sieci, pozwala to jeżeli pójdzie coś nie tak wyłączyć wszystkie urządzenia wyciągając jedną wtyczkę z sieci. Należy upewnić się że tak wtyczka jest wyraźnie oznaczona, i że wszyscy w twoim domu wiedzą o tym.

bezpieczeństwo w akwarium
Kable, które wychodzą z akwarium i idą z przedłużacza i gniazdka zasilana powinny mieć pętle okapowe. Oznacz to że powinny one opadać do podłogi i unosić się do gniazdka, tak zamontowany kabel nie pozwoli wypływającej wodzie z akwarium po kablu dotrzeć do gniazdka ta woda będzie kapać na podłogę lub do miski, więc przedłużacz nie powinien leżeć na podłodze tylko być umieszczony trochę wyżej, żeby woda nie trafiła do obwodu elektrycznego. Jest to bardzo prosta rzecz do zrobienia i może uratować nie jedno życia.

Przygotowanie
Jak w przypadku wszystkich urządzeń elektrycznych ważne jest, aby być przygotowanym na jakikolwiek wypadek, jak by coś w twoim akwarium poszło nie tak i konfiguracja urządzeń została uszkodzona. W takim przypadku wyłączniki są najlepszym źródłem ochrony. Wyłącznik zasilania może rozwiązać problem. Możesz zamontować jeden główny wyłącznik, który zapewni bezpieczeństwo dla wszystkich urządzeń elektrycznych w akwarium i domu. Alternatywnie każdy sklep akwarystyczny powinien być wstanie dostarczyć ci właściwego urządzenia dla danego akwarium i może to zmniejszyć ryzyko pożaru.

Niedbałe zarządzanie akwarium może spowodować zagrożenie pożarowe i porażenie prądem, które są często bolesne i czasami nawet śmiertelne. Najczęstszą przyczyną może być uszkodzona osłona wokół grzałki. Jeśli masz ręce w wodzie podczas czyszczenia akwarium, gdy takie uszkodzenie wystąpi możesz zostać porażony i wystąpi szok ponieważ prąd przejdzie przez całe twoje ciało. Istnieje również ryzyko jeżeli dotkniesz nie zaizolowanych przewodów i włączników elektryczny urządzeń obsługujących akwarium. Można zapobiec temu susząc ręce, mając suche ręce włączniki nie będą nam zagrażać. Pracując przy akwarium aby zwiększyć ochronę, należy wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne podłączone do akwarium, przed podjęciem kontaktu z wodą.

Zachowanie bezpieczeństwa ryb w akwarium
Oczywiście jesteś oddanym akwarystą ryzykujesz nie tylko ty. Warto również upewnić się, że twoje ryby w akwarium są bezpieczne, upewnij się że woda ma odpowiednią temperaturę, odpowiednio natleniona jeżeli dostawa prądu zostanie przerwana, z tego powodu wielu akwarystów decyduje się kupić generator prądu dla akwarium. Są to proste urządzenia i ich konfiguracja, i prace przy nich powinny być przeprowadzane zgodnie z wymienianymi zasadami bezpieczeństwa. Można to urządzenie podłączyć tak do innych urządzeń awaryjnych, że jeżeli zasilanie zostanie przerwane generator się uruchomi. Jak wiedziecie większość zasad zapewnienia bezpieczeństwa akwarium i nam jest w zasadzie prosta do wykonania. Ale możesz być zaskoczony jak wiele osób je ignoruje. Czytając te ostrzeżenia i informacje ty i twoje ryby akwariowe możecie żyć dużo dłużej i szczęśliwiej przez wiele lat.

Filtr wody do akwarium: typ mechaniczny, fizyczny, chemiczny, wewnętrzny i zewnętrzny