Hiacynt różnolistny (Eichhornia diversifolia)

Tropikalne rejony ameryki południowej porośnięte są hiacyntem różnolistnym. Roślina ta posiada dwa rodzaje liści, liście podwodne i nadwodne liście te różnią się. Łodyga tej rośliny jest prosto stojąca, okrągła, liście są podłużne przy czubku zaokrąglone, długości 6 i szerokości 0,5 cm. Z góry są koloru jasno zielonego a od spodu szarosrebrzystozielonego. Na łodydze występują gęsto osadzone liście, łodyga nadzwyczaj szybko rośnie. Kwiatostan tej rośliny zbudowany jest z 2 do 3 kwiatów, które są barwy fioletowej, jednak jeden z kwiatków korony, posiada znamię o barwie żółtej.

Liście mają średnicę od 2 do 6 cm, są okrągłe sercowate i pływają w zależności od żyzności wody.

Roślina wymaga podczas hodowli temperatury wody od 20 – 25 stopni, dobrze rośnie w akwarium przy odpowiednio silnym oświetleniu.

W ciekawy sposób można udekorować akwarium tą rośliną, należy do tego użyć większej liczby roślin posadzić ją dość gęsto i blisko siebie, żeby stworzyły zarośla. Wymagane jest częste skracanie pędów ponieważ liście szybko obumierają i brązowieją.

Przy odpowiednich warunkach uprawa w akwarium tej rośliny nie stanowi większego problemu. Przez podział pędów możemy rozmnożyć tą roślinę, jednak należy pamiętać, że na każdym z nich powinno być od 4 do 6 listków.

roślina kawariowa (Eichhornia diversifolia)
Nowe rośliny w akwarium będą pływały swobodnie aż do czasu wytworzenia systemu korzeniowego i wtedy można je posadzić w podłożu akwarium.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2012/10/poniklo-iglowate-eleocharis-acicularis.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2012/10/wakrota-okolkowa-hydrocotyle.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2012/09/glony-w-akwarium.html