Glony w akwarium

Glony w akwarium są jak miecz obosieczny. Czasami mogą być użyteczne - jako źródło pokarmu dla bezkręgowców i ryb wegetariańskich - chociaż innym razem mogą być zanieczyszczeniem. Należy wiedzieć, które rodzaje glonów w akwarium są niezbędne dla utrzymania zdrowego ekosystemu i pięknego akwarium.

Algi zielone nie powoduje problemów z jakością wody w akwarium - w rzeczywistości to działa podobnie jak inne rośliny, wykonując pomocną rolę w obiegu azotu. Jednakże, mogą stworzyć problemy rośliną rosnąc na ich liściach, czasami powodując ich śmierć. Może także powodować problemów estetyczne, zasłaniając szybę akwarium.

Rodzaje alg
Wbrew powszechnemu przekonaniu, glony nie tylko jednie zielona masa. Istnieje kilka różnych gatunków, które rosną zwykle w akwarium.

Zielone miejsca - prawdopodobnie najbardziej popularny rodzaj glonów występujących w akwariach, małe zielone kropki na szybie lub kamieniach, ale może dojść do kolonizacji dużych powierzchni. Trudno do usunięcia trzeba je zeskrobać żyletką. Zielone algi włosowate - glony czasami kwitną z powodu słabych wyników filtracji od nadmiaru odpadów organicznych w wodzie. Mnóstwo ryb lubią je jeść i to jest dość łatwe do usunięcia, ale mogą się szybko rozmnażać i staną się poważnym problemem.

glony i algi w akwarium
Zielona woda - te pływające alga zamieniają wodę mętno zieloną. Silna mechaniczna filtracja czasami może je usunąć, ale najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie poziomu odpadów i odpowiednie karmienie.

Czarne algi szczotki - to ciemne futrzane glony rosną na roślinach i żwirze i są bardzo destrukcyjne i trudne do pozbycia się.

Niebiesko zielone algi – jest to kolonia bakterii, która może zatruwać twoją wodę akwariową. To wskazuje na kiepskie warunki wody i musisz pozbyć się ich pilnie. Glony jako pokarm

Wiele wegetariańskie ryby, a nawet niektóre wszystkożerne, lubią jeść glony, które mogą być bardzo pożywne i zapewniają dodatkowo błonnik w diecie. Niektóre, jak plecos, rozwijają się na niech, jedząc prawie nic innego. Jeśli nie masz zbyt dużo glonów rosnących naturalnie w zbiorniku, może być konieczne uzupełnienia diety ryb o nie.

Również zapewniają bezpośrednie źródło pożywienia, algi mogą pomóc utrzymać małe skorupiaki zooplanktonu, w którym niektóre z nich żyją.

Kontrola glonów
Najlepszym sposobem, aby ograniczyć rozwój glonów w zbiorniku jest przestawienie go z nieprzyjaznego środowiska. Jest to trudne, jeśli używasz silnego światła wspomagającego wzrost roślin, a jeśli masz dużo ryb to produkują odpady, które mogą zwiększyć wzrost alg. Najważniejsze jest, aby utrzymywać obsadzone akwarium, zmniejszenia poziomu odpadów organicznych obecnych w wodzie. Możesz kupić środki przygotowane do obniżenia poziomu fosforanów w wodzie. Zmniejsz zużycie nawozów roślin i spróbuj karmić ryby akwariowe trochę mniej. Przeprowadzaj regularne podmiany wody, aby poprawić jakość wody.

Najlepszym sposobem, aby pozbyć się glonów, jest hodowanie odpowiednich ryb, które będą je jeść. Jeśli nie jest to możliwe, i jeśli ryby przejedzą się nimi, można spróbować skrobania powierzchni żyletką lub (w przypadku zbiorników akrylowych) z kawałkiem tworzywa sztucznego.

Kontrolowanie glonów w akwarium może wydawać się w koszmarem, ale kiedy cykl azotu jest pod kontrolą, to jest naprawdę bardzo proste. Wysiłek akwarysty zostanie nagrodzony krystalicznie czystą wodą i akwarium, które jest radością dla oka.http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2012/07/ciekawe-rybki-akwaryjne-jakie-mozna.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2012/01/porady-na-temat-wyboru-ryb-do-akwarium.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2012/01/uniknij-agresji-pomiedzy-rybami-w.html