Jak prawidłowo karmić ryby hodowane w akwarium

Stare powiedzenie mówi, że kto cieszy się świetną kondycją, jest zdrów jak ryba. Niestety, zdrowie ryb jest nie zawsze tak doskonałe, jak byśmy tego oczekiwali. Jednym z powodów jest nie prawidłowe żywienie hodowanych ryb w akwarium.

Jak prawidłowo karmić ryby hodowane w akwarium
Żeby prawidłowo karmić ryby akwariowe, musimy dysponować wiedzą, czym żywią się w środowisku naturalnym. Większość ryb hodowanych w akwarium to ryby roślinożerne albo mięsożerne. Zdarzają się również gatunki ryb mało wybredne, zwane potocznie wszystkożerne - lecz jednak nie jedzą wszystkiego.

W diecie ryb akwariowych, które żywią się zieleniną, górować muszą pokarmy w których skład wchodzi dużo składników roślinnych. Pokarm dla ryb mięsożernych powinien zawierać duże ilości białka zwierzęcego. Nie oznacza to jednak, że będziemy karmić ryby pokarmem jednego typu. Ryby akwariowe roślinożerne, muszą otrzymywać pokarm roślinny w proporcji 60-70% podawanego pokarmu. W takich samych proporcjach trzeba karmić ryby mięsożerne.

Urozmaicony pokarm dla ryb akwariowych kluczem do sukcesu
Sprawa żywienia w przypadku ryb jest tak samo ważna jak ludzi. Żeby nie chorowały i utrzymywały dobrą kondycję, należy zagwarantować im odpowiednio różnorodną dietę. Nie wolno podawać tylko jednego pokarmu, nawet jeżeli zawiera bardzo dużo niezbędnych składników. Oczywiście było by to bardzo wygodne, lecz doprowadziło by to do kłopotów zdrowotnych. Musimy pamiętać, że większość ryb zjada to co im damy. Chociaż w naturze mają dietę urozmaiconą, w akwarium mogę przyzwyczaić się do jednego rodzaju pożywienia. To zaś spowoduje problemy. Po jakimś czasie ryby w akwarium mogę nie chcieć jeść pokarmu nowego rodzaju. Ryby które będą żywione nieurozmaiconym pokarmem, będą słabo rosły i łatwiej poddadzą się chorobom.

Pokarmy dla ryb nie zawsze powinny być podawany w proporcjach odpowiadających zaobserwowanym upodobaniom. Glonojady słyną z tego, że w akwarium bardzo lubią mięso, jednak w środowisku naturalnym nie zjadają go zbyt wiele. Z tego powodu nie powinny podawać go zbyt dużo, gdyż może to doprowadzić do otłuszczenia.

Mrożony i żywy pokarm dla ryb
Pokarmy dla ryb hodowanych w akwarium najprościej podzielić na żywe i mrożone, naturalne oraz gotowe, czyli produkowane przez specjalne firmy akwarystyczne. Podawanie pokarmu żywego uważane jest za dość ryzykowne, gdyż istnieje duża możliwość przenoszenia tą drogą chorób.

Ryzyko to można zminimalizować podając pokarmy mrożone. W temperaturze poniżej -20°C ginie większość organizmów odpowiadających za choroby. Pokarm dla ryb mrożony, ma nad pokarmem żywym jeszcze jedną przewagę - przechowywanie go jest mniej kłopotliwe. Karmiąc ryby mrożonkami, musimy pamiętać żeby je rozmrozić i wypłukać. Ryby akwariowe karmione pokarmem takim jak rureczniki i larwy ochotki mogą zbierać w swoich organizmach zanieczyszczenia chemiczne. Związki owe przedostają się z pokarmem do ciał naszych podopiecznych, co w najgorszym wypadku może doprowadzić do śnięcia ryb. Podawania pokarmów tych powinniśmy więc całkowicie unikać lub podawać je sporadycznie.

Zrób to sam pokarm dla ryb akwariowych
Pod bardzo ogólną nazwą "pokarmy naturalne" kryje się grupa pokarmów, które możemy przygotować sami. Jest to np. sałata, kapusta pekińska (liście opłukane i sparzone lub mrożone), serce wołowe lub cielęce (drobno zmielone i pozbawione żył oraz odtłuszczone), szpinak i inne warzywa (mrożonki ze sklepu). Musimy jednak zwracać uwagę na skład gotowych mieszanek, ponieważ w wielu znajdują się warzywa, które mogą zaszkodzić naszym rybom w akwarium. Należą do nich między innymi cebula, pory i buraki.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2011/02/jakosc-wody-w-akwarium.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2011/02/ryby-akwariowe-i-bezpieczenstwo.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2011/02/skalar.html

Z bardziej wyszukanych produktów można wybrać dla naszych ryb mrożone małże, krewetki lub nawet kałamarnice. Wszystkie te pokarmy przed podaniem należy oczywiście rozmrozić i odpowiednio rozdrobnić. Z nietypowych pokarmów roślinnych można podać, liście babki, mlecza (mniszka lekarskiego), pokrzywy oraz rzodkiewki. Warunkiem podania owych liście jest to, żeby były zebrane z dala od dróg, żeby nie były skażone ołowiem. Przygotowujemy je tak samo jak sałatę.

Źródło: Magazyn Akwarium nr 1/12/01