Akwarium dla Kiryska

Opisałem większość gatunków ryb akwariowych z gatunków Callichthyidae - Kirysowate, teraz opiszę przykładowo troszkę szerzej  akwarium dla kirysków.

Kiryski często kupujemy do naszego akwarium, z myślą uzupełnienia naszego akwarium z innymi rybkami. Kiryski przeważnie mają w akwarium ogólnym pełnić funkcję sanitarną, czyli np. usuwają nie zjedzony pokarm z dna. Ale przecież mogą być jednak głównymi mieszkańcami naszego akwarium, są to przecież ciekawe i piękne ryby akwariowe.

W celach opisowych posłużę się przykładowym akwarium. W akwarium o wymiarach 70x30x40 cm, powinno zamieszkać co najmniej 6 rybek najlepiej jednego gatunku. Mogą to być kiryski pstre (Corydoras paleatus), lecz przy troszkę większym wysiłku uda nam się znaleźć jakiś rzadszy gatunek z rodziny tych rybek akwariowych, może np. kiryska strumieniowego (Corydoras arcuatus) lub kiryska czarnopasego (Corydoras Melanistius).

Ryby akwariowe takie jak kiryski potrzebują akwarium możliwie z dużą powierzchnią dna, w końcu jest to denna ryba akwariowa. Dno akwarium wykładamy drobnym żwirkiem lub piaskiem o granulacji co najmniej 1,5 mm. W zbiorniku powinny znajdować się kryjówki takie jak korzenie, łupina orzecha kokosowego, kilka roślin akwariowych. Właściwości wody w akwarium dla danego gatunku kirysków możecie znaleźć na blogu. Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 22-28°C, okresowo może przekroczyć podany zakres. Wodę wymieniamy co 2-3 tygodnie, około 10-15%.

Napowietrzenie można ominąć. Kiryski w warunkach niedobory tlenu w wodzie potrafią oddychać powietrzem atmosferycznym. Można to zaobserwować, od czasu do czasu kiryski szybko podpływają pod powierzchnię, chwytają tlen i znowu skrywają się na dnie akwarium. Tlen wchłaniany jest w specjalnym odcinku jelita. Ale ja zalecam do akwarium z kiryskami również filtr i napowietrzacz, stwórzmy im dobre warunki do życia.

Te rybki akwariowe karmimy urozmaiconym pokarmem sztucznym oraz naturalnym, który szybko opada na dno akwarium. Od czasu do czasu również podajemy pokarm roślinny np. sparzoną sałatę. Z pokarmów żywych, raz na tydzień możemy podać płukane 2-3 dni przed podaniem żywe doniczkowce. Można podać też rureczniki albo larwę ochotki, ale tylko wtedy gdy pochodzą z bezpiecznych i pewnych źródeł czyli niczym nie zanieczyszczone.

Jeżeli chcemy możemy w tym akwarium hodować też, stadko neonków Innesa około 20 sztuk albo trzymające się powierzchni pstrążenice marmurkowe.
Source: Magazyn Akwarium nr 1/12/01

Akwarystyka wody słodkie ryb akwariowych