Ślepiec Jordana

Ślepiec Jordana Anoptichthys Jordani, pochodzenie ryby akwariowe występują jaskiniach w prowincji San Luis Patosi w Meksyku.

Spis treści: Wygląd, Długość, Cechy płciowe, Charakter, Akwarium, Woda,
Pokarm, Rozmnażanie Ślepiec Jordana.

Ryba akwariowa Ślepiec Jordana
Rybę tę przedstawiamy tradycyjnie pod starą nazwą, ale nowsze badania naukowe wskazują, że ślepiec jaskiniowy nie jest odrębnym gatunkiem, a jedynie ślepą, endemiczną formą jaskiniową występującego w rzekach Meksyku gatunku Astyanax fasciatus mexicanus.

Wygląd

ryby akwariowe te mają ciało biało różowawe, pokryte wyrazistymi, mocno błyszczącymi łuskami.

Długość

do 8 cm.

Cechy płciowe

samiec smuklejszy i zwykle nieco mniejszy od samicy.

Charakter

jest to ryba akwariowa zgodna, powinien być jednak hodowany w specjalnym akwarium przeznaczonym tylko dla ślepców. Orientują się one bowiem w otoczeniu bez wzroku są to ślepe ryby, a inne gatunki zakłócają im to. Ślepce są ruchliwe, pływając w charakterystyczny, "kołyszący" sposób.

Akwarium

duże lub bardzo duże, urządzone na podobieństwo wnętrza jaskini na dnie nieco żwiru, duże odłamki skał wapiennych pokrywające boki i tył akwarium, bardzo słabo oświetlone możliwość zastosowania słabego światła barwnego, np.: niebieskofioletowego, tak aby panował półmrok. Konieczny jest wydajny filtr do akwarium i przewietrzanie wody.

Woda

średnio twarda (twardość ogólna powyżej 15°n) do bardzo twardej, pH 7,5-8,0, o temperaturze 17-23°C, regularnie znacznie odświeżana !

Pokarm

rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, suche pokarmy.

Rozmnażanie Ślepiec Jordana

łatwe, potrzebne jest duże akwarium, bardzo słabo oświetlone najlepiej prawie całkowity mrok i napełnione świeżą wodą o temperaturze 26-29°C, twardości ogólnej powyżej 15°n i pH 7,5-8,0. Na dnie akwarium zalecany jest przez hodowców ruszt ikrowy lub też żwir i odłamki kamieni chroniące ikrę przez pożarciem. Do tarła odkładamy parę rybek, przy czym samica powinna mieć wyraźnie zaokrąglony brzuszek. Po tarle ryby akwariowe dorosłe wyławiamy.

Gdy młode rybki pływają już w pozycji horyzontalnej rozpoczynamy karmienie pierwotniakami lub najdrobniejszym pyłem, a po kilku dniach do pokarmu dodajemy roztarte wazonkowce i larwy oczlików lub solowca. Młode ślepce uprawiają również kanibalizm. Mają początkowo oczy, które zanikają, zarastają im dopiero po kilku tygodniach życia. Rosną szybko, wychów nie nastręcza problemów trzeba tylko pamiętać o regularnym, obfitym karmieniu i odświeżaniu wody.

Popularne posty z tego bloga

Platka ryba akwariowa ładna i niekłopotliwa