Ślepiec Jordana

Ryba akwariowa Ślepiec Jordana
Anoptichthys Jordani, pochodzenie ryby akwariowe Ślepce Jordana występują jaskiniach w prowincji San Luis Patosi w Meksyku. Rybę tę przedstawiamy tradycyjnie pod starą nazwą, ale nowsze badania naukowe wskazują, że ślepiec jaskiniowy nie jest odrębnym gatunkiem, a jedynie ślepą, endemiczną formą jaskiniową występującego w rzekach Meksyku gatunku Astyanax fasciatus mexicanus.

Wygląd ryby akwariowe te mają ciało biało różowawe, pokryte wyrazistymi, mocno błyszczącymi łuskami.

Długość do 8 cm.

Cechy płciowe samiec smuklejszy i zwykle nieco mniejszy od samicy.

Charakter jest to ryba akwariowa zgodna, powinien być jednak hodowany w specjalnym akwarium przeznaczonym tylko dla ślepców. Orientują się one bowiem w otoczeniu bez wzroku są to ślepe ryby, a inne gatunki zakłócają im to. Ślepce są ruchliwe, pływając w charakterystyczny, "kołyszący" sposób.

Akwarium duże lub bardzo duże, urządzone na podobieństwo wnętrza jaskini na dnie nieco żwiru, duże odłamki skał wapiennych pokrywające boki i tył akwarium, bardzo słabo oświetlone możliwość zastosowania słabego światła barwnego, np.: niebieskofioletowego, tak aby panował półmrok. Konieczny jest wydajny filtr do akwarium i przewietrzanie wody.

Woda średnio twarda (twardość ogólna powyżej 15°n) do bardzo twardej, pH 7,5-8,0, o temperaturze 17-23°C, regularnie znacznie odświeżana !

Pokarm rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, suche pokarmy.

Rozmnażanie łatwe. Potrzebne jest duże akwarium, bardzo słabo oświetlone najlepiej prawie całkowity mrok i napełnione świeżą wodą o temperaturze 26-29°C, twardości ogólnej powyżej 15°n i pH 7,5-8,0. Na dnie akwarium zalecany jest przez hodowców ruszt ikrowy lub też żwir i odłamki kamieni chroniące ikrę przez pożarciem. Do tarła odkładamy parę rybek, przy czym samica powinna mieć wyraźnie zaokrąglony brzuszek. Po tarle ryby akwariowe dorosłe wyławiamy. Gdy młode rybki pływają już w pozycji horyzontalnej rozpoczynamy karmienie pierwotniakami lub najdrobniejszym pyłem, a po kilku dniach do pokarmu dodajemy roztarte wazonkowce i larwy oczlików lub solowca. Młode ślepce uprawiają również kanibalizm. Mają początkowo oczy, które zanikają, zarastają im dopiero po kilku tygodniach życia. Rosną szybko, wychów nie nastręcza problemów trzeba tylko pamiętać o regularnym, obfitym karmieniu i odświeżaniu wody.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/10/tarczyk-srebrzysty.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2010/06/zwinnik-ogonopregi.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2010/06/zwawik-czerwieniak.html