Prystelka Barwna

Ryby akwariowe Prystelka Barwna
Pristella Maxillaris, pochodzenie ryby akwariowe Prystelki barwne rozprzestrzenione są w północnej części Ameryki Południowej, szczególnie w Gujanie i północnej części dorzecza Amazonki.

Wygląd ciało rybek nieco przezroczyste, żółtawozielone, ze srebrzystym połyskiem.
Płetwy: grzbietowa, odbytowa i brzuszne są cytrynowożółte, z czarną plamą i białymi końcami. Płetwa ogonowa  czerwona. W akwarium wyhodowano również złotą (ksantoryczną) formę tej ryby akwariowej.

Długość do 4,5 cm.

Cechy płciowe samiec z reguły mniejszy i smuklejszy, samica ma przed tarłem wydatniejszy brzuch.

Charakter są to ryby akwariowe zgodne i towarzyskie, należy trzymać gromadkę rybek akwariowych, które najchętniej przebywają w środkowej warstwie wody.

Akwarium jak neon Innesa.

Woda miękka lub średnio twarda; pH około 7, krystalicznie przezroczysta, stara regularnie nieznacznie odświeżana; o temperaturze 21-24°C.

Pokarm jak bystrzyk axelroda.

Rozmnażanie niezbyt trudne, akwarium tarliskowe i woda powinny być przygotowane, jak dla bystrzyka czerwonego. Nie należy jednak wzbogacać wody w garbniki. Podobnie również postępujemy z tarlakami, z tym że przeznaczonych do rozrodu samców nie powinno się odławiać siatką. Dobrze przygotowana do tarła para prystelek jest bardzo produktywna i z jednego tarła można uzyskać ponad 1 000 ziaren ikry. Wychów młodych jest podobny, jak u neona Innesa. Młode prystelki rosną stosunkowo wolno.

Uwaga: w literaturze akwarystycznej prystelka barwna podawana jest zazwyczaj pod nazwą Pristella riddlei.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/bystrzyk-czerwony.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2010/05/hokejowka-amazonska.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/cesarska-tetra.html