Cesarska Tetra tetry cesarskie

Nematobrycon palmeri, pochodzenie Rio San Juan i jej dopływy w Kolumbii.

Wygląd Tetra ma grzbiet oliwkowobrunatny, brzuch białożółty, W górnej połowie ciała ciągnie się szeroki, ma błyszczący, zielony lub zielono niebieski pas, w dolnej połowie - szeroki, czarny, Tęczówka oka jest błyszcząca, błękitnozielona, Płetwy przezroczyste, żółtawe lub zielonkawe.

Długość do około 7 cm, w akwariach z reguły nieco mniejsza.

Cechy płciowe samiec jest z reguły nieco większy, intensywniej ubarwiony i ma znacznie silniej wydłużone skrajne i środkowe promienie płetwy ogonowej oraz skrajne promienie płetwy grzbietowej.

Charakter gatunek zgodny i towarzyski, samce mają swoje rewiry, których bronią przed sobą, ale nie wyrządzają sobie przy tym krzywdy; należy trzymać gromadkę rybek akwariowych, które równie chętnie przebywają w całej toni wody.

Akwarium jak neon innesa.

Woda miękka; pH 6-7; krystalicznie przezroczysta (!); stara, regularnie nieznacznie odświeżana; o temperaturze 23-25°C. Pokarm: rureczniki, wazonkowce, oczliki, rozwielitki, suche pokarmy, larwy komarów (I), drobne owady (!), posiekana wątroba wołowa lub cielęca.

Rozmnażanie dość trudne. Cesarska nie jest jednak tak nieproduktywna, jak to często podaje się w literaturze, gdzie lęgi 20-40 młodych są uważane za dobry rezultat. Jest to wynikiem zbyt twardej wody, zbyt młodych i źle przygotowanych do tarła ryb. Normalnym rezultatem jest 60-120 młodych z lęgu. Akwarium tarliskowe powinno mieć pojemność co najmniej 5 I (poziom wody około 15 cm), być całkowicie szklane, odkażone. Niezbędny jest ruszt ikrowy oraz dość duży kłębek mchu jawajskiego w jednym z narożników, jako podłoże do składania ikry oraz jako kryjówka dla-samicy zbyt natarczywie napastowanej przez samca. Rośliny muszą być jednak poddane kwarantannie i zdezynfekowane (p. neon Innesa). Oświetlenie akwarium tarliskowego i wody podobne jak w przypadku neona Innesa. Temperatura 24°C. Nie wskazany jest jednak dodatek garbników. Dorosłe ryby przed tarłem karmimy intensywnie larwami komarów, albo posiekaną wątrobą wołową lub cielęcą. Przenosimy je do akwarium tarliskowego podobnie, jak neona Innesa. Samiec jest często bardzo brutalny wobec samicy, która chowa się za mchem jawajskim, ale gdy jest gotowa do tarła sama szuka towarzystwa samca. Zbyt agresywne samce mogą słabo nadawać się do tarła, eliminujemy je więc z następnych tareł. Tarło następuje na drugi lub trzeci dzień. Ikra jest koloru herbacianego. Po tarle wyławiamy ryby zdezynfekowaną wrzątkiem siatką, a akwarium zaciemniamy. Codziennie należy kontrolować zachowanie larw, a gdy zaczynają normalnie pływać (z reguły na piąty lub szósty dzień po tarle) odsłonić najpierw przednią szybę, a po kilku godzinach całe akwarium i zacząć podawać pokarm. Młode cesarskie tetry są dość duże i można je od razu karmić ,,pyłem" z larwami oczlików lub świeżo wyklutymi larwami solowca. Wychów młodych jest podobny, jak neona Innesa. Z reguły po 10-14 dniach mają już około 10 mm i zaczynają się wybarwiać. Trzytygodniowy narybek zjada już pokarm ryb dorosłych, który co najwyżej rozdrabniamy.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/bystrzyk-ozdobny.html

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/barwieniec-czerwony.html

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/barwieniec-czarny.html