Tarczyk Srebrzysty

Ryba akwariowa Tarczyk Srebrzysty
Ctenobrycon spilurus, pochodzenie ryby akwariowe Tarczyki srebrzyste północna część Ameryki Południowej, szczególnie w rejonach bliskich wybrzeżom morskim.

Wygląd ryby akwariowe te przy bocznym oświetleniu ciała są srebrzyste, przy oświetleniu górnym srebrzą się tylko pokrywy skrzelowe i boki ciała, zaś grzbiet jest ciemnoszary z zielonobłękitnym odcieniem. Od pokryw skrzelowych do nasady płetwy ogonowej ciągnie się wąski, jasnozielony, błyszczący pas. Na ciele za pokrywami skrzelowymi i u nasady płetwy ogonowej widoczne są niewielkie, ciemne plamy. Płetwy są zielonkawożółte, tylko płetwa odbytowa samca j różowożółta z czerwoną obwódką.

Długość do 8 cm.

Cechy płciowe samce mniejsze i smuklejsze, o różowożółtej, z czerwoną obwódką płetwie odbytowej. Samice większe i grubsze, o bledszej, zielonkawożółtej płetwie odbytowej. Przedni koniec płetwy odbytowej jest u samca zaostrzony w postaci haczyka, a u samicy zaokrąglony.

Charakter ryba akwariowa towarzyska, chociaż niekiedy agresywna w stosunku do innych, mniejszych ryb. Tarczyki Srebrzyste są bardzo ruchliwe, tylko gdy są hodowane w zbyt małej liczbie chowają się i nieruchomieją między roślinami. Należy trzymać gromadkę rybek akwariowych, które najchętniej przebywają w środkowej i przydennej warstwie wody. Wskazane towarzystwo innych gatunków ryb akwariowych o podobnych cechach zachowania i wielkości.

Akwarium duże do specjalnie dużego, częściowo dobrze zarośnięte, umiarkowanie silnie oświetlone.

Woda średnio twarda; pH około 7, stara regularnie nieznacznie odświeżana, idealnie przezroczysta, o temperaturze 22-25°C.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki, suche pokarmy, sałata, parzone płatki owsiane.

Rozmnażanie łatwe. Akwarium tarliskowe powinno mieć pojemność co najmniej 40 l, przy poziomie wody około 25 cm. Najlepiej, gdy jest całkowicie szklane. Musi być odkażone. Wskazany jest ruszt ikrowy, gdyż ryby akwariowe te po tarle z upodobaniem pożerają ikrę. W akwarium tarliskowym umieszczamy nieco zdezynfekowanych roślin mech jawajski, wywłóczniki, tak jednak aby istniały w nim przestrzenie wolnej wody, gdzie ryby akwariowe będą mogły swobodnie pływać. Woda powinna być miękka twardość ogólna 8-10°n, twardość węglanowa poniżej 2°n, pH około 7, temperatura 24°C. Jej pochodzenie nie ma specjalnego znaczenia, musi być jednak wolna od zanieczyszczeń chemicznych. Akwarium tarliskowe ustawiamy w zacienionym miejscu. Dobór tarlaków nie przedstawia zwykle problemu - samiczka powinna mieć wyraźnie zaokrąglony brzuszek, samiec być wysmukły i aktywny. Tarło odbywa się zwykle po dwóch, trzech lub czterech dniach. Ryby akwariowe Tarczyki Srebrzyste są często bardzo produktywne i składają nawet ponad 2000 przezroczystych, o barwie jasnego bursztynu ziaren ikry. Po tarle ryby dorosłe wyławiamy, a akwarium lekko zaciemniamy papierem. Gdy narybek zaczyna pływać w pozycji horyzontalnej (z reguły na 5-6 dzień po tarle) akwarium stopniowo odsłaniamy i rozpoczynamy karmienie pyłem. Opieka nad narybkiem jest podobna, jak w przypadku Neona Innesa.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2010/06/zwinnik-ogonopregi.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2010/06/zwawik-czerwieniak.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2010/06/bystrzyk-czarnopregi.html