Świecik kongolański

Phenacogrammus interruptus, pochodzenie Świeciki Kongolańskie występują w rozlewiskach Stanley Pool w dorzeczu rzeki Kongo w Afryce.

Wygląd boki ciała samca w odbitym świetle błękitnozielono mieniące się z fioletowymi, czerwonobrunatnymi i żółtymi przebłyskami grzbiet brunatnawy. Ryby Świecik kongolański tę mają płetwy nieparzyste dymnoszare, środkowe promienie płetwy ogonowej są przyciemnione i wydłużone. Samica jest bardziej zielonkawoszara, jej ciało nie jest tak kolorowo błyszczące.

Długość w naturze do 12 cm, w akwariach znacznie mniejszy: samce do 8 cm, samice do 6 cm.

Cechy płciowe samiec jest większy, barwniejszy i o wydłużonych płetwach.

Charakter gatunek ryb akwariowych zgodny i towarzyski, ale równocześnie płochliwy (!), są dość ruchliwe, przebywające najchętniej w górnej toni wody, chętnie pobierają pokarm z jej powierzchni.

Akwarium bardzo duże do specjalnie dużego, najlepiej częściowo dobrze zarośnięte, ale niezbędne jest dużo miejsca do pływania dla ryb, zalecane są rośliny o pływających liściach, pod którymi ryby czują się bezpieczniej. Akwarium musi być ustawione w spokojnym miejscu są bardzo płochliwe! Nie powinno być zbyt jaskrawo oświetlone, ale najlepiej jest, aby padała na nie przez 2-3 godziny dziennie wąska wiązka promieni słonecznych. Możliwie ciemne podłoże i dekoracje! Ryby te nie lubią bardzo ciasnoty w akwarium.

Woda miękka, lekko kwaśna (pH 6,2-6,8), z dodatkiem garbników, o temperaturze 23-25°C. Wymagana jest krystaliczna przezroczystość wody, jej duża czystość chemiczna i mikrobiologiczna oraz regularne, znaczne odświeżanie.

Pokarm drobne owady !, larwy komarów !, suche pokarmy, rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki, sałata.
Pokarm pobierany jest z powierzchni lub toni wody, świeciki praktycznie nie pobierają pokarmu opadłego na dno.

Rozmnażanie jest bardzo trudne, Świecik Kongolański należy ciągle do ryb problemowych. Istnieją dwie szkoły rozmnażania Świecików: jedna metoda bez używania specjalnego akwarium tarliskowego, druga z jego przygotowywaniem. Rozmnażanie Świecika kongolańskiego w akwarium hodowlanym polega na zaobserwowaniu tarła i odłowieniu ryb akwariowych dorosłych w 4-5 dni po tym fakcie. Ikra pozostaje
w akwarium hodowlanym, gdzie następnie wylęgają się młode i tam je wychowujemy. Metoda ta jest stosunkowo mało wydajna, ale też mniej kłopotliwa. Dla rozmnażania Świecika w ten sposób powinny być spełnione następujące warunki:
- Akwarium musi być ustawione, oświetlone i urządzone w optymalny sposób. Na dnie wskazany jest mech jawajski.
- w akwarium nie powinno być innych ryb, niż świeciki.
- muszą być obficie karmione drobnymi owadami i larwami komarów. Inne pokarmy nie powinny stanowić więcej niż 50% całości.
- Woda powinna być bardzo miękka, o twardości węglanowej równej zero. Niezbędna jest bardzo wysoka jej czystość chemiczna i mikrobiologiczna oraz dodatek garbników. Pochodzenie wody ma podobne znaczenie, jak przy rozmnażaniu Neona Innesa.
- Niezbędne jest regularne odświeżanie wody.
- Temperatura powinnna wynosić 25-28°C.
Tarło świecików jest bardzo efektowne ikra jest stosunkowo duża (średnica ziarna około 2 mm), nie jest lepka i opada na dno. Okres jej rozwoju jest stosunkowo długi (5-6 dni). Wychów młodych nie nastręcza specjalnych kłopotów należy je obficie karmić pyłem, dodatkowo jedzą również suche pokarmy. Trzeba pamiętać o regularnym odświeżaniu wody w akwarium.

Rozmnażanie świecików w specjalnym akwarium tarliskowym jest znacznie bardziej kłopotliwe, ale z reguły bardziej wydajne. Akwarium powinno mieć pojemność co najmniej 80 l, być całkowicie szklane i odkażone. Na dnie mocuje się kamieniami zdezynfekowany (Neon Innesa) mech jawajski lub też specjalnie przygotowane, delikatne końce korzeni wierzby. Korzenie te należy najpierw wyparzyć, a następnie przez 3 dni moczyć w silnym roztworze soli kuchennej, dobrze wypłukać i ponownie wyparzyć. Akwarium napełniamy wodą przygotowaną jak dla Neona Innesa. Również pochodzenie wody ma podobne znaczenie. Twardość ogólna powinna wynosić poniżej 6°n, twardość węglanowa być równa zero, pH 6,2-6,8, temperatura 25-28°C, niezbędny jest dodatek garbników. Akwarium powinno być ustawione w bardzo spokojnym miejscu, a jego dolna połowa zaciemniona czarnym papierem fotograficznym lub wystawiona w odpowiadający wymiarami karton. Do tarła wybieramy ryby akwariowe wykazującą zainteresowanie sobą parę dorosłych ryb. Szczególnie ważny jest dobór samca, gdyż wiele z nich nie nadaje się do tarła. Wybraną parę przez 2 tygodnie przed tarłem obficie karmimy drobnymi owadami i larwami komarów. Tarlaki przenosimy do akwarium tarliskowego zachowując znaczną delikatność i ostrożność. Tarło następuje zwykle po kilku dniach, a okres składania ikry może się przeciągnąć na 4-5 dni. W tym czasie tarlaki dokarmiamy drobnymi owadami lub larwami komarów, a po upływie wspomnianych 4-5 dni wyławiamy. Dalsze postępowanie jest podobne, jak u Neona Innesa. Nie potrzeba jednak tak dokładnie zaciemniać akwarium ze złożoną ikrą oraz przenosić tak wcześnie narybku do większego akwarium. Młode świeciki są żarłoczne i należy je od początku obficie karmić pyłem zawierającym larwy oczlików lub świeżo wyklutymi larwami solowca.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2010/06/slepiec-jordana.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/10/tarczyk-srebrzysty.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2010/06/zwinnik-ogonopregi.html