Rodzina serrasalmidae

Ryba akwariowa Rodzina Serrasalmidae
Ryby akwariowe należące do rodziny Serrasalmidae, jest ich około ponad dwudziestu należących do niej gatunków rozprzestrzenionych w środkowej i północnej części Ameryki Południowej. Są to rybki akwariowe średniej wielkości od około 10 do około 35 cm długości, mocno bocznie spłaszczone, bez wyjątku o mocnym uzębieniu.

Cechują się stadnym trybem życia. Odżywiają się głównie pokarmem roślinnym rodzaje Myllosoma i Metynnis, drobnymi zwierzętami bezkręgowymi rodzaj Catoprion lub też są typowymi drapieżnikami rodzaj Serrasalmus. Niektóre roślinożerne gatunki objęte są w swej ojczyźnie ochroną prawną i zakazem wywozu, jako czynnik zapobiegający nadmiernemu zarastaniu wód. Ogromną sławą cieszą się jednak ryby akwariowe drapieżne przedstawiciele rodzaju Serrasalmus, zwani potocznie Piraniami. W naturze gatunki te odżywiają się przeważnie chorymi i osłabionymi rybami, pełniąc rolę sanitarną w wodach.

Cztery gatunki Piranii z około szesnastu znanych mogą być niekiedy niebezpieczne dla dużych zwierząt i ludzi mogą napastować je gromadnie w wodzie. Posiadają silne zęby potrafią wyrywać miękkie części ciała, a szczególnie podniecająco działa na nie krew. Ze względu na swą sławę i drapieżne Piranie są niekiedy hodowane w akwariach jako egzotyczna ciekawostka.

Ryby akwariowe tej rodziny:
Pirania Natterera

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/10/smuklak-kropkowany.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2010/06/ukosnik-ozdobny.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/10/smuklen-pryskacz.html